Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Ukraina |
Transport | autokar |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
To najkrótsza wersja obowiązkowego poznawania Kresów. Okazja do zobaczenia zapierających dech w piersiach zespołów fortyfikacyjnych, pałaców, dworów, kościołów i cerkwi. To okazja do zadumy na polach wielkich bitew, na ruinach twierdz i klasztorów, na cmentarzach i kirkutach, w stepie i w puszczy, nad jarami i rzekami. Tu poczujemy ducha naszych przodków, tu możemy zrozumieć Rzeczpospolitą Wielu Narodów, ojczyznę niegdysiejszych Kozaków – współczesnych Ukraińców, Żydów, Litwinów i przede wszystkim nas Polaków – chłopów, szlachty, magnaterii…
LUTSK prognoza pogodny na najbliższy tydzień CHOCIM prognoza pogody na najbliższy tydzieńDZIEŃ 1: WARSZAWA – ŁUCK
WARSZAWA, wyjazd o godz. 07.00 z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich). MOP Markuszów Południe przed LUBLINEM, wyjazd ok. godz. 10.00 – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – ŁUCK, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 420 km.
DZIEŃ 2: ŁUCK – DUBNO – KRZEMIENIEC – WIŚNIOWIEC – ZBARAŻ - TARNOPOL
ŁUCK, po śniadaniu zwiedzanie miasta: zamek Lubarta, katedra katolicka – DUBNO, twierdza Ostrogskich i Lubomirskich - KRZEMIENIEC, kościół i klasztor Jezuitów, Liceum Wołyńskie, muzeum Juliusza Słowackiego, kościół św. Stanisława – WIŚNIOWIEC, gniazdo rodu Wiśniowieckich – ZBARAŻ, słynny obroną opisaną przez Sienkiewicza – TARNOPOL, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 190 km.
Zamek w Łucku – jest jednym z najstarszych zamków na terytorium Ukrainy. W XIV wieku wybudował go najmłodszy syn księcia Gedymina – Lubart. Zamek powstał na miejscu dawnej drewnianej osady wybudowanej jeszcze przez wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza. Lubart wybudował kamienną osadę, która stała się później jednym z ważniejszych punktów obronnych Wielkiego Księstwa Litewskiego. Była to jedna z ulubionych rezydencji księcia Witolda – w 1432 odbył się tu nawet zorganizowany przez niego zjazd monarchów europejskich. W 1432 król nadał miastu prawo magdeburskie. Po III rozbiorze Rzeczpospolitej, zamek stał się częścią zaboru rosyjskiego i stracił na znaczeniu. Niszczał aż do 1918, kiedy zwrócił na siebie uwagę jako wartościowy zabytek. Rozpoczął się proces rewitalizacji, zamienianego stopniowo na przestrzeń muzealną.
DZIEŃ 3: TARNOPOL – TREMBOWLA – SKAŁA PODOLSKA – KAMIENIEC PODOLSKI
TARNOPOL, po śniadaniu – TREMBOWLA, twierdza z czasów Kazimierza Wielkiego, znana dzięki Zofii Chrzanowskiej – SKAŁA PODOLSKA, ruiny twierdzy z XIV w – KAMIENIEC PODOLSKI, zakwaterowanie, obiad. Zwiedzanie miasta: twierdza z XIV w., miasto na „wyspie”. Czas wolny, nocleg. Trasa ok. 160 km.
DZIEŃ 4: KAMIENIEC PODOLSKI – OKOPY ŚW. TRÓJCY – CHOCIM – KAMIENIEC- PODOLSKI
KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu – OKOPY ŚW. TRÓJCY, forteca zbudowana w czasach, gdy Podole należało do Turcji – CHOCIM, zamek nad Dniestrem i pola dwóch wielkich XVII w. bitew – KAMIENIEC PODOLSKI, obiadokolacja, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 120 km.
Fakultatywnie: rejs statkiem po Dniestrze.
DZIEŃ 5: KAMIENIEC PODOLSKI – JAZŁOWIEC – BUCZACZ – PODHAJCE – ŚWIRZ – LWÓW
KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu – JAZŁOWIEC, ruiny zamku, pałac Poniatowskich, obecna siedziba zakonu Niepokalanek – BUCZACZ, ratusz, kościół – PODHAJCE, ruiny kościoła – BRZEŻANY, zamek – twierdza Sieniawskich, kościół – ŚWIRZ, zamek z XVI wieku, własność Bora Komorowskiego do 1939 r. – LWÓW, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Przejazd ok. 330 km.
DZIEŃ 6: ŻÓŁKIEW – WARSZAWA
LWÓW, po śniadaniu wyjazd – ŻÓŁKIEW, zamek, fara - mauzoleum rodu Żółkiewskich i Sobieskich, cerkiew i klasztor oo. Bazylianów, kościół Dominikanów, synagoga – granica państwa – powrót do WARSZAWY w godzinach wieczornych. Przejazd ok. 400 km.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH). Wymiany złotówek na hrywny można dokonać na granicy lub w Łucku. Na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest 1 napój. W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
© Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c. ®