Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Ukraina |
Transport | autokar |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kijów znany jest przede wszystkim jako stolica Rusi Kijowskiej i obecnie jako stolica Ukrainy. Mało kto wie, że, po Unii lubelskiej w 1569 r. i włączeniu do Korony Polskiej stało się stolicą województwa kijowskiego w prowincji małopolskiej. W efekcie wojen polsko-kozackich w 1686 r. przypadło Rosji i stan ten trwał aż do 1991 r., kiedy powstała niezależna Ukraina. Dziś podobnie jak przed wiekami stanowi centrum kultury, nauki, a także religii prawosławnej. Znajduje się tutaj jeden z czterech najważniejszych w prawosławiu patriarchatu moskiewskiego klasztorów męskich – Ławra Peczerska. Kijów to miejsce urodzenia wielu znanych osób, m.in. Michaiła Bułhakowa, którego muzeum znajdujące się przy najbardziej malowniczej ulicy miasta - Andrijiwskim Zjeździe, którą warto zobaczyć, by poczuć atmosferę dawnego Kijowa.
1. DZIEŃ: WARSZAWA – KIJÓW.
WARSZAWA, wyjazd o godz. 05.00 z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich)
MOP Markuszów Południe przed LUBLINEM, wyjazd ok. godz. 08.00
CHEŁM, wyjazd ok. godz. 09.30 ul. Lubelska 216 (McDonald's) – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – KIJÓW, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 790 km.
2. DZIEŃ: KIJÓW.
KIJÓW, po śniadaniu zwiedzanie z przewodnikiem: Sobór Sofijski, zbudowany w XI w, wpisany na listę UNESCO, Andrijiwski Zjazd, cerkiew św. Andrzeja i cerkiew św. Michała, Złote Wrota – brama miejska z XI w, związana legendą z Bolesławem Chrobrym, ruiny cerkwi Dziesięcinnej, ulica Chreszczatyk – główna arteria Kijowa pamiętająca defiladę polskich wojsk, Majdan Niezależności. Obiad. Wycieczka do MEŻYHIRIA, luksusowej rezydencji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, położonej nad Zalewem Kijowskim. Zwiedzanie terenu (przejazd po terytorium meleksami). Czas wolny na spacer po parku, odwiedzenia ZOO lub zwiedzanie budynków wewnątrz (budynek Honka (willa) – ok. 250 UAH, garaż – ok. 80 UAH, dodatkowo płatne na miejscu). Powrót do hotelu, nocleg.
3. DZIEŃ: KIJÓW.
KIJÓW, po śniadaniu czas wolny na zwiedzanie miasta we własnym zakresie, zakupy np. na Besarabskim Rynku lub wycieczka fakultatywna do Czarnobyla. Obiadokolacja, nocleg.
Fakultatywnie:
Całodniowa wycieczka z przewodnikiem rosyjsko lub anglojęzycznym do CZARNOBYLA. Przyjazd do punktu kontrolnego Ditiatki. Kontrola paszportowa. Wjazd do 30-kilometrowej zamkniętej strefy. Program wprowadzający – instrukcja dotycząca przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Ogólna informacja o tragedii, która miała miejsce w 1986 r., i o tym jak Czarnobyl żyje dziś. Wjazd do 10-kilometrowej Strefy Czarnobylskiej: pomnik “Tym co uratowali świat”, “Sarkofag” - placyk widokowy, opuszczona wioska Kopacze. Miasto PRYPEĆ, spacer po „martwym mieście”. Zwiedzanie miasta CZARNOBYL. Opuszczenie strefy. Ok. godz. 19.00 powrót do Kijowa. Koszt wycieczki – ok. 100 euro / os.
4. DZIEŃ: KIJÓW.
KIJÓW, po śniadaniu zwiedzanie z przewodnikiem: Pałac Maryjski (z zewnątrz), Ławra Kijowsko-Peczerska – zespół klasztorny Kijowa, wpisany na listę UNESCO, w tym Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej, Nadbramna Cerkiew św. Trójcy, Wielka Dzwonnica. Czas wolny. Rejs statkiem po Dnieprze. Wyjazd na nocleg do hotelu w ŻYTOMIERZU lub w okolicy. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Trasa ok. 140 km.
5. DZIEŃ: ŻYTOMIERZ – WARSZAWA.
ŻYTOMIERZ, po śniadaniu wyjazd – granica państwa – przyjazd do WARSZAWY w godzinach wieczornych. Trasa ok. 690 km.
INFORMACJE DODATKOWE:
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również na granicy. Na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary (niema znaczenia którą z tych walut) i na miejscu w kantorach wymieniać na hrywny.
Płatność kartą
Na Ukrainie w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa itp.
Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest napój (sok lub woda lub kompot). W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.