Termin: 2019-10-03 - 2019-10-06 | 4 dni |
Cena: |
Kraj | Ukraina |
Transport | samolot |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: 2019-10-03 - 2019-10-06 | 4 dni |
Cena: |
Kijów znany jest przede wszystkim jako stolica Rusi Kijowskiej i obecnie jako stolica Ukrainy. Mało kto wie, że, po unii lubelskiej w 1569 r. i włączeniu do Korony Polskiej stało się stolicą województwa kijowskiego w prowincji małopolskiej. W efekcie wojen polsko-kozackich w 1686 r. przypadło Rosji i stan ten trwał aż do 1991 r., kiedy powstała niezależna Ukraina.
Dziś podobnie jak przed wiekami stanowi centrum kultury, nauki, a także religii prawosławnej. Znajduje się tutaj jeden z czterech najważniejszych w prawosławiu patriarchatu moskiewskiego klasztorów męskich – Ławra Peczerska.
Kijów to miejsce urodzenia wielu znanych osób, m.in. Michaiła Bułhakowa, którego muzeum znajdujące się przy najbardziej malowniczej ulicy miasta - Andrijiwskim Zjeździe warto zobaczyć, by poczuć atmosferę dawnego Kijowa.
Dzień 1.
WARSZAWA, zbiórka na lotnisku im. Chopina na 2 godz. przed wylotem w hali odlotów terminalu A przy biało-niebieskim słupie z napisem „Meeting Point” (pomiędzy stanowiskami odpraw "D" i "E"), wylot do KIJOWA, transfer do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja w restauracji hotelowej. Czas wolny, nocleg.
Dzień 2.
KIJÓW, po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie: Sobór Sofijski, zbudowany w XI w., wpisany na listę UNESCO, Sobór i Klasztor św. Michała, ulica Andrijiwski Zjazd pełna sklepów z pamiątkami – rękodziełem i sztuką ludową, Majdan Niezależności, spacer po Chreszczatyku - głównej arterii Kijowa, pamiętająca defiladę polskich wojsk, Złote Wrota – brama miejska z XI w., związana legendą z Bolesławem Chrobrym.
Ponad trzysta lat temu teren, na którym położone jest centrum etnograficzne „Mamajewa Słoboda” należał do klasztoru św. Michała. Wśród lasów dębowych nad stawem stało gospodarstwo klasztorne z pasieką. Minęło kilka stuleci i znów w środku gwarnego miasta powstało miejsce, które przenosi nas w odległe, tym razem „kozackie” czasy
Obiad. Ciąg dalszy zwiedzania: Pałac Maryjski (z zewnątrz), park, Ławra Kijowsko-Peczerska - zespół klasztorny Kijowa, wpisany na listę UNESCO, w tym Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej, Nadbramna Cerkiew św. Trójcy, Wielka Dzwonnica. Czas wolny, powrót do hotelu, nocleg.
Kijów jest związany z bardzo ciekawą postacią – Władysławem Horodeckim. Był to architekt pochodzący ze zubożałego rodu szlacheckiego. Po przyjeździe do Kijowa ożenił się z córką kupca, który handlował między innymi nowoczesnym w owych czasach materiałem budowlanym – betonem. Na początku wieku założył się, że na jednym z kojowsich pagórków wybuduje budynek z tego materiału. Wygrał zakład. Tak powstał słynny Dom z chimerami, w którym obecnie mieści się jedna z siedzib prezydenta Ukrainy. Był to dom dla rodziny architekta i, według legendy, było tu miejsce nawet dla krowy, żeby dzieci mogły pić świeże mleko. Ponieważ Horodecki lubił safari, umieścił na domu rzeźby nosorożców, słoni, jeleni, ogromnych żab, a także syrenek i smoków. Dzięki temu, jest on nazywany kijowskim Gaudim. Później wybudował dla Kijowa neogotycki kościół św. Mikołaja, który obecnie jest nie tylko kościołem, ale także domem muzyki organowej. Na jednej z najstarszych ulic stolicy Ukrainy: Wałach Jarosława, znajduje się inny budynek architekta – kiedyś kienesa karaimska, a obecnie Dom Aktora. Po rewolucji bolszewickiej architekt musiał opuścić miasto i mieszkał w Polsce, później wyemigrował do Iranu, gdzie zmarł i został pochowany. W Pasażu, przylegającym do głównej ulicy Chreszczatyk można dziś zobaczyć pomnik architekta.
Dzień 3.
KIJÓW, po śniadaniu wycieczka do MEŻYHIRIA, luksusowej rezydencji Wiktora Janukowycza, położonej nad Zalewem Kijowskim. Zwiedzanie terenu oraz budynków (z zewnątrz, przejazd po terytorium meleksami). Czas wolny na spacer po parku, odwiedzenia ZOO lub zwiedzanie budynków wewnątrz (płatne we własnym zakresie): budynek Honka (willa) – ok. 200 UAH, garaż – ok. 50 UAH.
Powrót do KIJOWA, obiad.
Fakultatywnie: rejs statkiem po Dnieprze.
Proponujemy również wyjazd do centrum etnograficznego „Mamajewa Słoboda”, prezentującego dawne tradycje, obrzędy, folklor i codzienne życie kozaków zaporoskich. Zobaczyć tu można m.in. kozacką cerkiew p.w. Najświętszej Marii Panny, gospodarstwo atamana, a w tutejszym szynku spróbować tradycyjnych potraw i trunków (m.in. „sała” z czosnkiem, „warenuchy”- alkoholu z miodem) lub do skansenu w Pirogowie, gdzie zgromadzono ponad 300 obiektów – chłopskich zagród, cerkwi, młynów, reprezentujących budownictwo drewniane całej Ukrainy.
Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 4.
KIJÓW, po śniadaniu czas wolny, np. na zakupy na Besarabskim Rynku, wykwaterowanie, o ustalonej godzinie transfer na lotnisko, wylot do WARSZAWY.
* Cena promocyjna. Liczba miejsc w promocji ograniczona.
bilet lotniczy Warszawa – Kijów - Warszawa
transport na transfery oraz wycieczki
zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelu 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami
wyżywienie wg programu: 3 x śniadania, 3 x obiadokolacje (obiady lub kolacje)
opiekę pilota
ubezpieczenie NNW i KL (TU Europa)
biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przejazd meleksami po terytorium rezydencji Janukowycza, usług przewodnika lokalnego oraz zestawu słuchawkowego tour guide – ok. 65 euro (płatne obligatoryjnie pilotowi)
Fakultatywnie (grupa min. 15 osób):
rejs statkiem po Dnieprze (ok. 1 godz.) – ok. 20 euro / os.
wycieczka do centrum etnograficznego „Mamajewa Słoboda” lub skansenu w Pirogowie – ok. 25 euro / os.
Cena wycieczek fakultatywnych zawiera: transport, bilety wstępu, usługę przewodnika.
INFORMACJE DODATKOWE:
dopłata do pokoju 1-os. - 290 zł
min. liczba uczestników – 20osób
biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą waluta na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również w niektórych kantorach w Kijowie, ew. polecamy zabrać euro lub dolary i na miejscu wymieniać w kantorach na hrywny.
Granica
Na wyjazd na Ukrainę wymagany jest paszport.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (obiady lub kolacje serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym, napój w cenie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).
Brak wpisów