Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Mołdawia, Ukraina |
Transport | autokar |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Setki kilometrów piwnic wypełnionych po brzegi milionami butelek wina, degustacje, piękno przyrody, malownicze parki i oczywiście zabytki m.in. klasztor w jaskini w Orhei, XVI-wieczne twierdze w Sorokach i Benderach oraz secesyjne kamienice w Odessie. Do tego unikalna możliwość poznania nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Republiki Naddniestrzańskiej.
1. DZIEŃ: WARSZAWA – KAMIENIEC PODOLSKI.
WARSZAWA, wyjazd o godz. 05.00 z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich) - krótka przerwa i możliwość dołączenia na MOP Markuszów Południe przed LUBLINEM, odjazd ok. godz. 08.00 – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) - Lwów, przejazd obwodnicą – KAMIENIEC PODOLSKI, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 650 km.
2. DZIEŃ: KAMIENIEC PODOLSKI – SOROKI - KISZYNIÓW.
KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu krótkie zwiedzanie miasta – granica ukraińsko-mołdawska – SOROKI, miasto powszechnie uważane za stolicę mołdawskich Romów, zwiedzanie: twierdza z XVI wieku, krótka wizyta w cygańskiej dzielnicy – KISZYNIÓW, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 380 km.
3. DZIEŃ: KISZYNIÓW – KRIKOWA – ORGIEJÓW – KISZYNIÓW.
KISZYNIÓW, po śniadaniu – KRIKOWA, najsławniejszy mołdawski zakład winiarski, „podziemne miasto” składające się z 70 ulic, prywatne kolekcje win. Degustacja w podziemnych składach win i szampanów – ORGIEJÓW, rezerwat przyrody i cerkiew, klasztor w jaskini. Przejazd do mołdawskiej wioski. Obiad (kuchnia mołdawska) i poczęstunek domowym winem – KISZYNIÓW, zwiedzanie miasta podczas którego poznamy lokalną historię, kulturę, architekturę oraz codzienne życie. Zobaczymy Bulwar Stefana cel Mare, katedrę prawosławną i katolicką, Łuk Triumfalny, parki. Powrót do hotelu, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 190 km.
Fakultatywnie:
wieczorek mołdawski - kolacja w restauracji z regionalną kuchnią, lampką wina i muzyką – 30 euro/os.
4. DZIEŃ: KISZYNIÓW – BENDERY – TYRASPOL – MILESTI MICI – KISZYNIÓW.
KISZYNIÓW, po śniadaniu przejazd do REPUBLIKI NADDNIESTRZAŃSKIEJ. Zwiedzanie XVI-wiecznej twierdzy w BENDERACH, najstarszego zabytku w granicach Naddniestrza, jednego z symboli tego nieuznawanego państwa. Symboliczny powrót do ZSRR – zwiedzanie TYRASPOLU: cerkiew, pomnik Lenina, czołg w centrum miasta. Obiad. Wizyta w sklepie firmowym Kvinta, producenta koniaków – MILESTI MICI, zwiedzanie wytwórni, która posiada największą kolekcje win na świecie, degustacja wina – KISZYNIÓW, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 180 km.
5. DZIEŃ: KISZYNIÓW – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI – ODESSA.
KISZYNIÓW, po śniadaniu wyjazd – granica mołdawsko-ukraińska – BIAŁOGRÓD DNIESTROWSKI, zwiedzanie Twierdzy Akermańskiej pięknie położonej nad limanem Dniestru – przejazd przez Stepy Akermańskie do ODESSY, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 200 km.
6. DZIEŃ: ODESSA.
ODESSA, po śniadaniu zwiedzanie miasta z przewodnikiem, m. in.: ulica Deribasowska, port morski, kościół katolicki, secesyjne kamienice, budynek gdzie mieszkał A. Mickiewicz, Teatr Opery i Baletu (z zewnątrz). Spacer bulwarem Nadmorskim. Zobaczymy oryginalny „dom o jednej ścianie”, pomnik księcia Richelieu oraz najbardziej znaną atrakcję Odessy - schody Potiomkinowskie, rozsławione przez Siergieja Eisensteina. Czas wolny, obiadokolacja, nocleg.
7. ODESSA – HUMAŃ – WINNICA.
ODESSA, po śniadaniu wyjazd – HUMAŃ, malowniczy park „Zofiówka” zbudowany przez Stanisława Szczęsnego Potockiego dla żony – WINNICA, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Trasa ok. 430 km.
8. DZIEŃ: WINNICA – MIĘDZYBUŻ – WARSZAWA.
WINNICA, po śniadaniu wyjazd – MIĘDZYBUŻ, rodzinne miasto Baal Szem Towa i Nachmana z Bracławia, potężny zamek Sieniawskich u zbiegu dwóch rzek – granica państwa – WARSZAWA, powrót w godzinach późnowieczornych. Trasa ok. 740 km.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również na granicy. Na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary (niema znaczenia którą z tych walut) i na miejscu w kantorach wymieniać na hrywny. W Mołdawii obowiązującą walutą są leje mołdawskie (MDL).
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest napój (sok lub woda lub kompot). W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.
Brak wpisów