Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | |
Transport | autokar |
Wyjazd z |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
1. DZIEŃ: WARSZAWA – IWANO-FRANKIWSK.
WARSZAWA, wyjazd z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich) o godz. 06.00 – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – IWANO-FRANKIWSK (Stanisławów), zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 540 km.
2. DZIEŃ: IWANO-FRANKIWSK – CZERNIOWCE - BIELCE.
IWANO-FRANKIWSK, po śniadaniu krótkie zwiedzanie, m.in.: centrum miasta, kościoły różnych wyznań, synagoga, pomnik Mickiewicza – CZERNIOWCE, stolica krainy historycznej – Bukowiny, zwiedzanie m.in: pałac Metropolitów Bukowińskich (obecnie uniwersytet), zabytki sakralne różnych wyznań, ratusz, Plac Teatralny – granica ukraińsko-mołdawska – BIELCE, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 340 km.
3. DZIEŃ: BIELCE – ORGIEJÓW – KRIKOWA – KISZYNIÓW.
BIELCE, po śniadaniu krótkie zwiedzanie miasta: katolicka świątynia św. Archanioła, nazywana polskim kościołem, ormiańska cerkiew św. Grzegorza, Dom Polski – ORGIEJÓW, rezerwat przyrody i cerkiew, klasztor w jaskini. Przejazd do mołdawskiej wioski. Obiad (kuchnia mołdawska) i poczęstunek domowym winem – KRIKOWA, najsławniejszy mołdawski zakład winiarski, „podziemne miasto” składające się z 70 ulic, prywatne kolekcje win. Degustacja w podziemnych składach win i szampanów – KISZYNIÓW, zwiedzanie miasta podczas którego poznamy lokalną historię, kulturę, architekturę oraz codzienne życie. Zobaczymy Bulwar Stefana cel Mare, katedrę prawosławną i katolicką, Łuk Triumfalny, parki. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 190 km.
Fakultatywnie: wieczorek mołdawski - kolacja w restauracji z regionalną kuchnią, lampką wina i muzyką.
4. DZIEŃ: KISZYNIÓW – BENDERY – TYRASPOL – MILESTI MICI – KISZYNIÓW.
KISZYNIÓW, po śniadaniu przejazd do REPUBLIKI NADDNIESTRZAŃSKIEJ. Zwiedzanie XVI-wiecznej twierdzy w BENDERACH, najstarszego zabytku w granicach Naddniestrza, jednego z symboli tego nieuznawanego państwa. Symboliczny powrót do ZSRR – zwiedzanie TYRASPOLU: cerkiew, pomnik Lenina, czołg w centrum miasta. Obiad. Wizyta w sklepie firmowym Kvinta, producenta koniaków – MILESTI MICI, zwiedzanie wytwórni, która posiada największą kolekcje win na świecie, degustacja wina – KISZYNIÓW, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 180 km.
5. DZIEŃ: KISZYNIÓW – KOMRAT – BESALMA – KISZYNIÓW.
KISZYNIÓW, po śniadaniu wycieczka do GAGAUZJI, terytorium autonomicznego na południu Mołdawii, którego mieszkańcy wyznają prawosławie i mają swoje lokalne władze, hymn, flagę, godło, uniwersytet. Jest to grupa etniczna będąca prawdopodobnie potomkami średniowiecznych plemion tureckich. Spacer po KOMRAT - stolicy Autonomii Gagauskiej, przejazd do miejscowości BESALMA, zwiedzanie Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów, gdzie poznamy ich historie i tradycje. Obiad w lokalnej restauracji serwującej tradycyjne potrawy kuchni gagauskiej. Powrót do KISZYNIOWA, czas wolny, nocleg. Przejazd ok. 260 km.
6. DZIEŃ: KISZYNIÓW – TIPOWA – SOROKI – KAMIENIEC PODOLSKI.
KISZYNIÓW, po śniadaniu wyjazd – TIPOWA, zwiedzanie kamiennego zespołu klasztornego wydrążonego w wapiennym klifie, założonego w VI wieku – SOROKI, miasto powszechnie uważane za stolicę mołdawskich Romów. Zwiedzanie: twierdza z XVI wieku, krótka wizyta w cygańskiej dzielnicy – wyjazd na granicę mołdawsko-ukraińską - KAMIENIEC PODOLSKI, obiadokolacja i nocleg. Trasa ok. 390 km.
7. DZIEŃ: KAMIENIEC PODOLSKI – WARSZAWA.
KAMIENIEC PODOLSKI, po śniadaniu krótkie zwiedzanie: twierdza z XIV w., miasto na "wyspie" – granica państwa – WARSZAWA, powrót w godzinach późnowieczornych. Trasa ok. 680 km.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać również w kantorach przy granicy. W Mołdawii obowiązującą walutą są leje mołdawskie (MDL). Proponujemy też zabrać euro lub dolary (niema znaczenia którą z tych walut) i na miejscu wymieniać w kantorach na lokalną walutę.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest napój (sok lub woda lub kompot). W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.
Brak wpisów