Termin: 2025-04-25 - 2025-05-02 | 8 dni | Cena: 7810 PLN | |
Termin: 2025-05-27 - 2025-06-03 | 8 dni | Cena: 7810 PLN | |
Termin: 2025-09-05 - 2025-09-12 | 8 dni | Cena: 7810 PLN |
Kraj | Azerbejdżan |
Transport | samolot |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: 2025-04-25 - 2025-05-02 | 8 dni | Cena: 7810 PLN | |
Termin: 2025-05-27 - 2025-06-03 | 8 dni | Cena: 7810 PLN | |
Termin: 2025-09-05 - 2025-09-12 | 8 dni | Cena: 7810 PLN |
WARSZAWA – BAKU .
Spotkanie na Lotnisku Okęcie w Warszawie. Przylot do Baku, transfer do hotelu. Nocleg.
2. DZIEŃ: BAKU .
Śniadanie. Zwiedzanie BAKU. Z małego miasteczka Baku urosło do ogromnego miasta stając się stolicą Azerbejdżanu. Złoty okres dla tego miasta przypadł na późny XIX i wczesny XX wiek, czyli na czas wielkiego paliwowego boomu. Baku stało się stolicą przemysłu paliwowego. Dziś to największe miasto na Kaukazie. To także najbardziej międzynarodowe i wielokulturowe miasto Azerbejdżanu.
Najstarsza część miasta Iczeri - Szeher z urokliwymi uliczkami, zaułkami, podwórkami. Panoramiczny widok z Upland Park, Ogniste Wieże, Stare Miasto (UNESCO): Wieża Dziewicza z XII w. – symbol miasta, Pałac Szyrwanu z XV w., średniowieczny karawanseraj, łaźnie, plac targowy, sklepy z dywanami, art. studio, sklepy z pamiątkami. Niewyobrażalnie szybki rozwój miasta w końcu XIX w. spowodował, że do Baku zaczęli przyjeżdżać liczni architekci ze świata. Zamożni ludzie zamawiali projekty dla swych apartamentów i rezydencji. Trzeba wspomnieć, że polscy architekci odegrali tu największą rolę, stwarzając podstawy dla oryginalnego i unikalnego stylu określanego jako Art Nouveau.
Zwiedzanie architektury miasta z XIX – XX w. ulice Istiqlaliyyt i Nizami, polskie projekty: Ismayillie, Pałac Ślubów, budynek pierwszej szkoły dla dziewcząt.
Przerwa i herbaciana ceremonia w jednej z tradycyjnych herbaciarni.
Ciąg dalszy zwiedzania: Centrum Kulturalne Alijewa, dzieło Zaha Hadida, uznane za jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata i punkt orientacyjny nowoczesnego Baku. Kolacja, nocleg.
3. DZIEŃ: BAKU – SZEMACHA – LACHICZ - GABALA .
Śniadanie. Przejazd z Baku do Szemachy (ok. 120 km). Po drodze zwiedzanie wioski Maraza i mazoleum Diri Baba z XV w., wyrastającego z ogromnego klifa.
Przyjazd do SZEMACHY i zwiedzanie starożytnego Meczetu Piątkowego, jednego z pierwszych meczetów na Kaukazie.
Następnie górskie miasteczko LACHICZ (1375 m n.p.m.), a po drodze malownicze widoki kanionu rzeki Girdiman. Lachicz to unikalne miejsce z ręcznym rzemiosłem i jego wyrobami (biżuteria, wyroby z miedzi, dywany, ceramika, garncarstwo, żelazne narzędzia). Lokalna ludność chroni i zachowuje swój język i tradycje od średniowiecza.
Przejazd do miasta GABALA, centrum narciarstwa Azerbejdżanu. Możliwość wjazdu kolejką linową i podziwiania Gór Kaukazu z centrum narciarskiego Tufandag (1660 m).
Kolacja, nocleg w Gabala.
4. DZIEŃ: GABALA – NIC (NIDŻ) – GAKH (QAX) – ILISU – SZEKI .
Śniadanie. Rano zwiedzanie małej cerkwi w wiosce NIC (NIDŻ), gdzie żyje chrześcijańska niewielka społeczność Udynów, uważanych za spadkobierców ludów Albanii Kaukaskiej; do dziś zachowują swoje tradycje i język, jakim posługują się od wczesnego średniowiecza.
Następnie przejazd do SZEKI, które stanowi centrum produkcji jedwabiu tego kraju.
Zwiedzanie: twierdza miasta, karawanseraj, sklepiki rzemieślnicze, np. z witrażem, jedwabiem, ceramiką,
hafciarstwem, czapkami, wyrobami cukierniczymi. Głównym zabytkiem miasta jest orientalny pałac Chanów - Sheki Khan Palace z XVIII w. (UNESCO), z piękną fasadą, a przed wejściem znajdują się dwa drzewa platanowe posadzone tu w 1530 r. Wewnątrz pałacu podziwiać można imponujące mozaiki, a kolorytu dodają witrażowe okna, przez które przebija słońce nadając wnętrzu przepięknych barw. Zwiedzanie domu rodziny chanów z XVIII w., wcześniej własności rzadcy miasta.
Przejazd do KISZ, gdzie znajduje się starożytna świątynia z V w. zwana „matką kościołów”. Przejazd do regionu GAKH. Dziś zamieszkują tu etniczne mniejszości narodowe Ingiłojców, Cachurów, większość z nich to chrześcijanie. Znajduje się tu kościół prawosławny św. Grzegorza z XIX w. Przejazd do ILISU; z twierdzy Sumukh Gala można podziwiać piękne widoki. To trzypiętrowa kwadratowa budowla, przykład wieży obronnej z XVII w., kiedy Ilisu było niezależnym sułtanatem. Następnie most Ulu datowany na XVIII w. Powrót do Szeki. Kolacja, nocleg.
5. DZIEŃ: SZEKI – GOYGOL – GANDŻA .
Śniadanie. Przejazd do miasta GANDŻA (145 km), drugiego co do wielkości miasta Azerbejdżanu o bogatej historii, sięgającej starożytności
Po drodze zwiedzanie miasta Goygol, wcześniej zwane Helenendorf ufundowane przez społeczność szwabską w 1819 r. Do dziś zachowała się tu architektura niemiecka, jednym z zabytków jest Katedra Luterańska z 1854 r., dziś służąca za lokalne muzeum historyczne.
Przyjazd do miasta Gandża; zwiedzanie: główny plac miasta, meczet Shah Abasa z XVII w., łaźnia Chokek, mauzoleum Cavad Chana. Zwiedzanie Katedry Aleksandra Newskiego z XIX w. i oryginalnego domu z lat 60 zbudowanego z ok. 50 tysięcy butelek. Kolacja, nocleg.
6. DZIEŃ: GANDŻA – WULKANY BŁOTNE – GOBUSTAN – BAKU .
Śniadanie. Wyjazd do Baku (365 km). Na obrzeżach miasta Gandża zwiedzanie mauzoleum Nizami Gandżawiego, wielkiego XII-wiecznego poety, uważanego za twórcę literatury perskiej. Następnie postój na unikalnym przyrodniczo terenie, gdzie znajdują się wulkany błotne. Prawie połowa takich wulkanów naszej planety znajduje się właśnie w Azerbejdżanie. Często występują one na terenach roponośnych i związane są z wydobywaniem się gazu ziemnego, który napotyka wody podziemne; dochodzi do mieszania się wody i gazu, porywania przy tym różnego materiału piasku i skał.
Przejazd do rezerwatu GOBUSTAN, muzeum na otwartym powietrzu (UNESCO), słynące z ponad 4 tysięcy petroglifów, malowideł naskalnych z epoki neolitu, które przedstawiają m.in. ludzi podróżujących canoe, mężczyzn polujących na antylopy i byki, a także tańce rytualne. Przyjazd do Baku. Kolacja, nocleg.
7. DZIEŃ: PÓŁWYSEP ABSZERON .
Śniadanie. Wyjazd na Półwysep ABSZEREON. Zwiedzanie: Świątynia Ognia Atasgah (Dom Ognia), zbudowana przez hinduskich pielgrzymów XVII. Do późnego XIX w. było to miejsce kultu ognia zoroastrian. Podziwianie płonących gór YANAR DAG, gdzie naturalny gaz wydobywa się na powierzchnię i płonie jako „wieczny ogień”. To jedno z najciekawszych miejsc na Półwyspie.
W okresie XII – XV w., Baku było otoczone fortyfikacjami i wieżami obserwacyjnymi. Obecnie można niektóre z nich jeszcze znaleźć na peryferiach miasta. Zwiedzanie zamku Mardakan z XIV w. W osadzie Mardakan można zwiedzić mauzoleum Mirmoysum Agi, cel pielgrzymek miejscowej ludności. Powrót do Baku. Wizyta na pełnym barw, kolorów i zapachów bazarze Yashil, co oznacza „zielony bazar”. Można tu obejrzeć i zakupić różnorodne lokalne produkty: owoce i jagody, przyprawy, świeżo pieczony chleb, miód, sery i lokalne bardzo słodkie słodycze…. Kolacja, nocleg w Baku.
8. DZIEŃ: WARSZAWA – BAKU .
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
W cerkwiach i meczetach obowiązuje odpowiedni strój: panie - chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie