Termin: - | 1 dni | Cena: 325 PLN |
Termin: - | 1 dni | Cena: 325 PLN |
WARSZAWA, zbiórka o 08.00 na Placu Bankowym nieopodal pomnika Słowackiego. Wyjazd o godz. 08.15. Przyjazd trasą na Terespol wokół Mińska Mazowieckiego. Na wysokości Mińska skręcamy na Stanisławów i przez Dobre docieramy do Skarżyna. Po dotarciu do Gospodarstwa VIOLINOWO, na uboczu, poza wsią, zostaniemy ugoszczeni śniadaniem, które będzie podane na łonie natury, na podwórzu pięknego gospodarstwa. Składać się ono będzie z:
CIASTO: 2 rodzaje + owoce
SŁONA PRZEKĄSKA: Paszteciki z ciasta francuskiego z pomidorami suszonymi i serem feta / szynką parmeńską
NAPOJE: Kawa z ekspresu ciśnieniowego, herbata różne rodzaje, lemoniada domowa, woda z cytryną i miętą.
Po odpoczynku pojedziemy autokarem do pobliskiego zamku w LIWIE.
Zamek w Liwie został zbudowany na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego przed 1429 rokiem. Warownię wzniesiono na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta lokowanego w 1421, w celu kontroli przeprawy przez rzekę oraz stanowił on wartownię na wschodniej granicy księstwa mazowieckiego z Litwą. Na sztucznie usypanym wzniesieniu, zabezpieczonym drewnianymi palami, o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powstała niewielka, zbudowana z kamieni narzutowych i cegły palcówki, warownia. Pierwotnie zamek został założony na planie kwadratu o boku osiemdziesiąt metrów, a przed nim znajdował się drewniany, ufortyfikowany przygródek z zabudowaniami gospodarczymi. Na początku zamek składał się z murów obwodowych o wysokości około 6 m z blankami, Domu Dużego, w którym urzędował burgrabia i wysuniętej przed mury obwodowe otwartej od strony dziedzińca baszty bramnej z mostem zwodzonym. Zamek z miastem łączyła wąska grobla usypana na mokradłach i rozlewiskach Liwca.
Zamek miał długą i bujną historię. Był rozbudowywany, burzony i ponownie odtwarzany.
Obecnie dla zwiedzających udostępniono sale w odrestaurowanym dworze, a także wieżę bramną. Z dawnego Domu Dużego zachowały się jedynie gotyckie piwnice i część okalających go murów.
W odbudowanym dworze kancelarii oraz w wieży bramnej gotyckiego zamku od 1963 swoją siedzibę ma muzeum historyczne. Jego ekspozycja prezentuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo z galerią portretu sarmackiego i dzieła Wojciecha i Jerzego Kossaków, oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. W okresie letnim przed zamkiem placówka organizuje różne imprezy plenerowe m.in. inscenizacje turniejów rycerskich.
Powrót do gospodarstwa gdzie czekać na nas będzie OBIADOKOLACJA składająca się z:
ZUPA: Krem z pieczonego ziemniaka / pieczonej cebuli z chipsem z kiełbasy krakowskiej
GRILL: Karkówka i ziemniaki pieczone Tzatzyki, masło czosnkowe, masło ziołowe. Zielona sałata
CIASTO: 2 rodzaje + owoce
NAPOJE: Kawa z ekspresu ciśnieniowego, herbata różne rodzaje, lemoniada domowa, woda z cytryną i miętą
Powrót do WARSZAWY w godzinach wieczornych.
Przejazd autokarem – około 150 km.