Termin: 2025-04-28 - 2025-05-03 | 6 dni | Cena: 4300 PLN | |
Termin: 2025-10-20 - 2025-10-25 | 6 dni | Cena: 4300 PLN |
Termin: 2025-04-28 - 2025-05-03 | 6 dni | Cena: 4300 PLN | |
Termin: 2025-10-20 - 2025-10-25 | 6 dni | Cena: 4300 PLN |
DZIEŃ 1: WARSZAWA – LARNAKA (samolot) – LIMASSOL
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Odprawa.
Przelot do Larnaki. Po przylocie spotkanie z polskojęzycznym przewodnikem. Przejazd do LARNAKI i zwiedzanie: kościół św. Łazarza, gdzie wg tradycji pochowany jest wskrzeszony przez Jezusa św. Łazarz; znajdują się tu jego relikwie. Spacer po marina. Następnie przejazd do wioski Kiti (UNESCO) i zwiedzanie bizantyjskiego majestatycznego kościoła z XI w. Panagia Aggelokstistis (oznacza „wybudowany przez anioły”). Wzniesiony został na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki; przetrwała jej absyda wraz z unikatową mozaiką z VI w. Najświętszej Marii Panny i Dziecka pomiędzy dwoma archaniołami. Cypr i Góra Synaj to jedyne miejsca, gdzie mozaikom tego okresu udało się przerwać dekrety, które wymuszały niszczenie ikon i idolatrii.
Transfer do hotelu w LIMASSOL. Kolacja w hotelu (bufet). Wieczorem czas wolny na spacer po starym porcie. Nocleg.
Przejazd ok. 80 km
DZIEŃ 2: LIMASSOL – KURION – WIOSKA ANOYIRA - PAFOS
Śniadanie. Przejazd do nadmorskiego stanowiska archeologicznego KURION.
Ślady pierwszej osady pochodzą z XIII-XII w. p. n.e. Znajduje się tu wiele pozostałości po starożytnym mieście. Podziwianie amfiteatru, mozaik przedchrześcijańskich i chrześcijańskich. Chrześcijaństwo dotarło wcześnie za sprawą św. Barnaby i św. Marka. Następnie zwiedzanie Zamku Kolossi z XIII w., który służył jako twierdza templariuszy. Od zamku i winnic w jego otoczeniu pochodzi nazwa słynnego słodkiego wina cypryjskiego Comandaria.
Wizyta w wiosce Anoyira, w rodzinnej wytwórni oliwy, gdzie można zapoznać się całym procesem – od zbioru, w którym możemy choć symbolicznie uczestniczyć, po bezcenny olej.
Przejazd do PAFOS, do miasta, które całe znajduje się na liście UNESCO. Obiad w lokalnej restauracji w starym porcie miasta (tradycyjny meze + lampka wina) –tradycyjne meze składa się z małych porcji, ale bardzo różnorodnych potraw najczęściej spożywanych w większym gronie – dla smakowania i dla towarzystwa. Zwiedzanie strefy archeologicznej grobowców królewskich, domu Tezeusza z rzymskimi mozaikami. Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym biczowano św. Pawła. Kolacja w hotelu (bufet). Nocleg.
Przejazd ok. 90 km
DZIEŃ 3: PAFOS – KLASZTOR NEOFITOSA – WIOSKA ARSORAMA - PETRA TOU TOMIOU - LIMASSOL
Śniadanie. Przejazd do klasztoru św. Neofitosa, jednego z najważniejszych cypryjskich świętych. Pierwotnie miał celę i Kaplicę Świętego Krzyża w naturalnych jaskiniach. Następnie kompleks rozbudował, gdyż przybywali do niego inni mnisi i uczniowie, którzy bardzo chętnie go słuchali; do tego stopnia, że jeśli nie mogli wejść drzwiami, to wchodzili oknami…. Jemu przypisuje się autorstwo fresków, które dokończyli inni mnisi. Najsłynniejszy element dekoracji to obraz Zmartwychwstania. Przejazd do wioski Arsorama, gdzie odwiedzimy lokalny dom i jego mieszkańców, poznamy miejscowe zwyczaje i tradycje wypieków. To możliwość dobrych spotkań i rozmów, a także inspiracji do własnych wypieków.
W drodze powrotnej do Limassol postój przy skale Afrodyty (Petra tou Romiou); wg legendy to tutaj piękna Afrodyta narodziła się z morskiej piany. Wielkiego uroku dodaje temu miejscu formacja skalna, o którą rozbijają się fale. Przyjazd do Limassol. Kolacja w hotelu, nocleg.
Przejazd ok. 165 km
DZIEŃ 4: LIMASSOL – WIOSKA TOCHNI - LEFKARA - NIKOZJA - LIMASSOL
Śniadanie. Przejazd do wioski Tochni, gdzie poznamy proces powstawania słynnego sera halloumi – tylko producenci z Cypru mają wyłączność na produkcję tego prawdziwego halloumi. Ser uznawany jest za dobro narodowe Cypru. Przejazd do LEFKARY, pełnej malowniczych kamiennych domów; spacer po wąskich uliczkach miasteczka słynącego z wyrobów koronkowych i ze srebra. Przejazd do NIKOZJI, stolicy i największego miasta Cypru, jednocześnie jedynej podzielonej stolicy na świecie zieloną linią, zdemilitaryzowaną i utrzymywaną przez ONZ. Po podziale w 1964 r. inwazja turecka ostatecznie podzieliła miasto w 1974 r.
Zwiedzanie: Muzeum Cypru znane też jako Cypryjskie Muzeum Archeologiczne. Muzeum Bizantyjskie z piękną kolekcją dzieł religijnych stanowi część Centrum Kultury Arcybiskupa Makariosa II. Następnie kościół Św. Jana tuż obok Muzeum. Wewnątrz znajduje się złocony ikonstas, ściany i sufit w całości pokryte są pięknymi freskami. Ta prawosławna katedra została wybudowana w 1662 r. na ruinach benedyktyńskiego klasztoru. Tutaj odbywają się intronizacje arcybiskupów Cypru. Spacer po jednej z najbardziej malowniczych części miasta „Laiki Gitonia”. Można tu spotkać artystów piszących ikony i porozmawiać z nimi o tej niezwykłej sztuce. Powrót do Limassol. Kolacja w hotelu (bufet), nocleg.
Przejazd ok. 190 km
DZIEŃ 5: LIMASSOL – GÓRY TROODOS – OMODOS – LIMASSOL
Śniadanie. Przejazd w GÓRY TROODOS. Niezapomniana podróż poza utartymi drogami, przez tradycyjne wioski i wśród niemal nietkniętej przyrody. Najpierw postój w ośrodku Troodos Square, a stąd przejazd do monastyru KYKKOS – najbogatszego i najsłynniejszego spośród 10 bizantyjskich kościołów tych gór. Monastyr ma prawie 1000 lat. Znajduje się tu męski klasztor.
Przejazd do wioski OMODOS. Zwiedzanie tutejszego monastyru Tiomos Stavros. To aktualnie nieczynny męski klasztor, który zgodnie z tradycją został wybudowany w miejscu, gdzie lokalni mieszkańcy znaleźli relikwie Krzyża Pańskiego. I dość szybko osiedlili się tu prawosławni mnisi, a sam klasztor stał się miejscem pielgrzymów. Przetrwał także czasy, gdy Cypr należał do Turcji ze względu na zapewnioną nietykalność. Obok Krzyża Świętego znajduje się tu wiele innych relikwii: Święty Sznur, który wiązał Jezusa Chrystusa, kamień z Golgoty, czaszka św. Filipa apostoła, a także relikwie wielu innych świętych. Wizyta w wytwórni lokalnych win – zapoznanie się z winiarskimi tradycjami produkcji i degustacja, także wina Commandaria, które uważane jest za jedno z najstarszych na świecie i wciąż produkowanych. Powrót do Limassol. Kolacja w hotelu. Nocleg.
Przejazd ok. 160 km
DZIEŃ 6: LIMASSOL – LARNAKA - WARSZAWA
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Larnace, pożegnanie z przewodnikiem, odlot do Polski. Przylot do Warszawy.
Zakwaterowanie w hotelu 4* w Limassol ( 4 noclegi), w Pafos 3*(1 nocleg)
Wyżywienie: 5 x śniadanie, 1 x obiad w lokalnej restauracji, 5 x kolacja
Transport
Usługi lokalnego przewodnika polskojęzycznego
Zwiedzanie zgodnie z programem, w tym wymienione lokalne atrakcje kulinarne
Ubezpieczenie
VAT
Biletu lotniczego Warszawa – Larnaka – Warszawa (Wizzair)
Napojów alkoholowych
Degustacji wina ok. 5 EUR
Napiwków ok. 25 EUR
Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 10 PLN. Więcej szczegółów
na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie potrzebują chustę na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
• Przy przekroczeniu granicy Podróżni muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty, w zależności od wymagań w danym kraju oraz wizę, jeśli obowiązuje do danego kraju – informacje w Biurze. Osoby posiadające paszporty wydane przez kraje nie należące do UE zobowiązane są do sprawdzenia przepisów wizowych.
• Dla osób podróżujących z nieletnimi osobami, którzy nie są ich opiekunami prawnymi, wymagane jest odpowiednie upoważnienie
• Minimalna liczba uczestników: 20 osób
• W przypadku nie osiągnięcia zakładanego minimum grupy wycieczka może zostać anulowana. Informacja o anulacji imprezy zostanie przekazana najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem
• Godzina i miejsce wyjazdu mogą ulec zmianie po wcześniejszym poinformowaniu Podróżnych
• Diety specjalistyczne (np. dieta bezglutenowa, dieta wegetariańska, wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
• wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
• Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
• dla dziecka przy zakwaterowaniu na dostawce – zniżka do potwierdzenia
• dla osób dorosłych nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju 3-osobowym z oddzielnymi łóżkami
• ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w przypadku tej imprezy wynosi 10,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”
• ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy w przypadku tej imprezy wynosi 10,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie