Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Rosja |
Transport | samolot i pociąg |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Program rozpoczyna przelot i podróż koleją transsyberyjską. Z majestatem Bajkału zmierzą się Państwo podczas wielogodzinnych rejsów oraz w trakcie podróży biegnącej wzdłuż brzegu jeziora koleją. Odwiedzą Państwo unikalne miejsca, jak objęty całkowitym rezerwatem półwysep Święty Nos czy Wyspy Uszkanie, gdzie żyją jedyne w świecie słodkowodne foki. Spróbują Państwo lokalnych potraw. Zobaczą Państwo nadbajkalskie miasta i miasteczka. Irkuck - jego codzienne życie i wspaniałe zabytki. W mniejszych miejscowościach - prawosławne, katolickie i buddyjskie świątynie, skanseny i muzea. Grupa ma do dyspozycji wygodny autokar. Bazę noclegową stanowią komfortowe hotele i bazy turystyczne w rezerwatach.
Dzień 1
Wylot z Warszawy z lotniska im. F. Chopina do Moskwy. Przylot wczesnym popołudniem, transfer na dworzec Moskwa Jarosławska, zostawienie bagaży w przechowalni, spacer po mieście. Fakultatywnie wycieczka po Moskwie.
Dzień 2 – 3 - 4
Około północy wyjazd pociągiem z Moskwy do IRKUCKA. Po drodze postoje od kilku do kilkudziesięciu minut, trzy lub cztery razy na dobę. Podczas postojów, na peronie lub w bufetach dworcowych można kupić jedzenie (owoce, ryby, gotowe dania obiadowe, pierogi). W pociągu znajduje się wagon restauracyjny, a w każdym wagonie dostępny jest wrzątek.
Dzień 5
Przyjazd po południu/wieczorem do IRKUCKA. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 6
Śniadanie. Zwiedzanie IRKUCKA m.in. Muzeum Dekabrystów, Muzeum Krajoznawcze, zabytkowe świątynie, sobór Bogojawlenia, polski kościół (w środku w miarę możliwości). Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 7
Śniadanie, transfer na dworzec. Wyjazd na całodzienną wycieczkę koleją „Okołobajkałką”, biegnącą po skalistym brzegu, poprzez 39 tuneli, mostów i 50 galerii. Obiad w barze, w trakcie przerwy nad brzegiem Bajkału. Ok. godz. 19.00 przyjazd pociągu do portu Bajkał, przeprawa promem do LISTWIANKI, kolacja. Nocleg.
Dzień 8
Śniadanie. Zwiedzanie LISTWIANKI, najbardziej znanej miejscowości nad Bajkałem, pięknie położonej przy wypływie rzeki Angary z jeziora Bajkał, wizyta w Muzeum Bajkału (zbiory fauny i flory Bajkału). Zwiedzanie skansenu z najstarszymi zabytkami architektury i kultury ludów przybajkalskich w TALCY. Powrót do IRKUCKA. Obiadokolacja. Transfer na dworzec. Wyjazd nocnym pociągiem do UŁAN-UDE.
Dzień 9
Przyjazd do UŁAN-UDE ok. godz. 06.00. Transfer na śniadanie, zostawienie bagaży w przechowalni. Wycieczka do Dacanu, buddyjskiej świątyni w IWOŁGIŃSKU. Powrót do Ułan-Ude, zwiedzanie miasta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 10
Śniadanie. Wizyta w wiosce starowierców TARBOGATAJ (40 km od Ułan-Ude) z obiadem w domu mieszkańców. Wyjazd w kierunku UST-BARGUZINA. Nocleg w pensjonacie w miejscowości MAKSIMICHA (nad Bajkałem, ok. 280 km od miejscowości Tarbogataj). Kolacja. Nocleg.
Dzień 11
Śniadanie. Wyjazd z MAKSIMICHY do Ust-Barguzina - ok.1 h i dalej do Monachowa gazikami po wyboistej drodze, ale z ładnymi widokami (około 1,5 h). Następnie z Monachowa rejs statkiem na ŚWIĘTY NOS (ok.1 h) i wycieczka statkiem na archipelag WYSP USZKANICH, położony 7 km na północny zachód od Świętego Nosa. Na jednej z nich, będącej ścisłym rezerwatem, można przyjrzeć się z bliska jedynym w świecie słodkowodnym fokom. Nigdzie więcej nie zobaczymy nerp w ich naturalnym środowisku. Wieczorem przypłynięcie na obiadokolację. Nocleg w bazie turystycznej położonej w ścisłym rezerwacie w Zatoce Czywirkujskiej.
Dzień 12
Śniadanie. Czas spędzamy nad jeziorem. Można pospacerować dziewiczym brzegiem Bajkału lub wykąpać się w znajdujących się na plaży ciepłych źródłach. Odważni mogą skorzystać z kąpieli w jeziorze (temperatura latem ok. 9° C). Obiad. Wieczorem wyjazd do MAKSIMICHY na nocleg w pensjonacie. Kolacja. Nocleg.
Dzień 13
Śniadanie. Wypłynięcie kutrem na wyspę OLCHON. Po ok. 8 h dopłynięcie do wyspy, transfer, zakwaterowanie w bazie turystycznej, obiadokolacja. Nocleg.
Olchon jest to największa z bajkalskich wysp. Długa na 72 km, szeroka na 15 km, zadziwi rozmaitością krajobrazu - stepy, skały, lasy i jeziora, plaże. Olchon to święta wyspa szamanizmu, to miejsce pamiętające też mroczne radzieckie czasy. Znajdował się tutaj łagier, którego więźniowie łowili i przerabiali bajkalskie ryby także dla potrzeb armii w trakcie wojny.
Dzień 14
Po śniadaniu zwiedzanie najciekawszych miejsc OLCHONU. Dojazd gazikami na przylądek SAGAN-CHUSZUN i przylądek CHOBOJ, co z buriackiego oznacza „kieł”. Z wysokich skał tego najbardziej wysuniętego na północ fragmentu wyspy przy odrobinie szczęścia zobaczyć można pływające w pobliżu nerpy. Na zmęczonych spacerami turystów czeka przygotowana na ognisku zupa rybna - ucha i parzona z miejscowych traw „herbata”. Powrót do pensjonatu, kolacja. Możliwość skorzystania z bani (fakultatywnie). Nocleg.
Dzień 15
Śniadanie. Zwiedzanie CHUŻYRU, spacer do góry Szamanki, obiad, wizyta w Muzeum Buriackim, kolacja. Nocleg.
Dzień 16
Śniadanie, Wyjazd z Olchonu do WIERSZYNY, polskiej wsi. Do dziś mieszkają w niej potomkowie emigrantów z Małopolski, którzy w 1910 r. przyjechali tutaj po lepsze życie. Niestety, marzenia o nim przerwała rewolucja. Nikt nie powiadomił ich o możliwości powrotu do Polski po wojnie. Spacer po wsi: kościół, cmentarz, dom polski, spotkanie z mieszkańcami, obiad przygotowany przez miejscowe gospodynie. Wieczorem transfer busem do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu Angara, kolacja. Nocleg.
Dzień 17
Śniadanie. Czas wolny. Transfer na lotnisko, wczesnym popołudniem wylot z Irkucka do Moskwy i dalej do WARSZAWY. Przylot wczesnym wieczorem.
UWAGA! Ponieważ Bajkał jest dużym i głębokim jeziorem, gdzie bardzo istotną rolę dla bezpieczeństwa odgrywają warunki pogodowe, w przypadku złej pogody niektóre punkty programu mogą zostać zmienione lub odwołane.
3 noclegi w Irkucku hotel 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Listwiance, pensjonat, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Ułan Ude hotel 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
2 noclegi w Maksimisze pensjonat, pokoje 2-osobowe z łazienkami (ewentualnie w Ust-Barguzin w pensjonacie, toalety na zewnątrz typu sławojka, wspólny prysznic na zewnątrz);
1 nocleg na Świętym Nosie na statku w dwuosobowych kajutach,
3 noclegi na Olchonie, pokoje 2-osobowe z łazienkami (ewentualnie ze wspólnymi łazienkami).
UWAGA: Termin zgłoszenia – 60 dni przed rozpoczęciem imprezy.
BT „Bezkresy” pomaga w uzyskaniu wszystkich biletów na wszystkie środki transportu. Państwo mogą wybrać najbardziej dogodny dla siebie sposób podróży. Na Państwa życzenie możemy np. zamienić przelot samolotem na podróż koleją.
Możliwe jest też zorganizowanie wyjazdu dla mniejszych grup (bez pilota).
Odległości:
Irkuck – Wierszyna odległość 120 km. Ostatni odcinek po drodze szutrowej.
Irkuck – Talcy odległość ok. 50 km.
Irkuck – Chużyr (główna osada na wyspie Olchon) ok. 320 km.
Irkuck – Listwianka ok. 70 km
Transport:
Autobus lub mikrobus w zależności od liczby osób.
Na Olchonie uazy – ośmioosobowe terenowe busiki.
Wyżywienie:
Menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami. Posiłki na bazie ryb (zwłaszcza na Olchonie i Świętym Nosie).
Ubranie:
Należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – również deszcz, długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie). Potrzebne będą wygodne buty. Chętni mogą wziąć kostium kąpielowy, by wykąpać się w zimnym Bajkale (latem ok. 9° C) lub w ciepłych źródłach na Świętym Nosie (fakultatywnie jest też możliwość skorzystania z ruskiej bani - ostrożnie zwłaszcza przy chorobach serca). W świątyniach prawosławnych należy mieć odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).
Podróż:
samolot
Proszę pamiętać o limicie kilogramów bagażu, i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do/po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml.
pociąg
Przedziały czteroosobowe (za dodatkową opłatą istnieje możliwość podróży w przedziale dwu- lub jednoosobowym). W każdym wagonie są dwie toalety z umywalkami. Na początku korytarza, u opiekuna wagonu dostępna jest gorąca woda. W pociągu istnieje możliwość wykupienia pościeli. Można zabrać ze sobą małą miskę do mycia się. W przypadku dłuższych podróży trzeba zadbać o wyżywienie - w restauracji w pociągu bywa drogo i niesmacznie, lepiej kupować jedzenie podczas postoju pociągu na dworcach od "bab", które mają nawet gotowe obiady.
UWAGA: podczas postojów proszę zabierać ze sobą dokumenty i pieniądze z przedziału. Jeśli chcą Państwo oddalić się od pociągu, proszę za każdym razem upewniać się u kierownika wagonu, jak długi będzie postój i informować go o oddaleniu się, aby nie dawał sygnału do odjazdu bez Państwa – zdarzyło się że pociąg odjechał wcześniej niż było to przewidziane w rozkładzie, a grupa została na dworcu bez pieniędzy i dokumentów.
statek
Po Bajkale zazwyczaj pływa się statkami – kutrami, czasem ładniejszymi, czasem mniej ładnymi, ale z doświadczoną załogą. Na pokład dostać trzeba się po trapie (bujającej się kładce). Zazwyczaj podczas rejsu można liczyć na przekąskę w postaci uchy i naparu z ziół. Przy brzydkiej pogodzie rezygnuje się z wypłynięcia w otwarty Bajkał z powodów bezpieczeństwa (fale potrafią być wysokie jak na morzu).
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą w Rosji walutą są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Polsce lub bezpośrednio w Moskwie. Na miejscu proponujemy wymienia euro lub dolary. Przed wyjazdem warto kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty realizuje się w bankach lub kantorach. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.
Płatność kartą
W Rosji w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron itp. Odnośnie wysokości opłat pobieranych za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się
w swoim banku.
Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z co najmniej dwoma wolnymi stronami.
Czas
Po przylocie do Irkucka należy przesunąć zegarek o 7 godz. do przodu.
Pogoda
Średnia temperatura w lipcu – ok. 17 °C, we wrześniu – ok. 9 °C.
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.
Brak wpisów