Gdańsk – okno z widokiem na Azję. Krótsze i tańsze wycieczki do Rosji.
Piotr I założył Petersburg i w ten sposób otworzył Rosjanom okno na Europę. Dla każdego Polaka, który chce poznać Rosję, Gdańsk może stać się oknem na Azję. Nieco ponad 150 km od Gdańska leży Kaliningrad. Z tego niepozornego miasta można rozpocząć niemal wszystkie wycieczki do Rosji. Wylatujące z Kaliningradu samoloty latają nie tyko do Moskwy i Petersburga, ale do niemal wszystkich większych miast w europejskiej części Rosji. Z Kaliningradu można polecieć w nieznane zakątki tego kraju. A znane zakątki można odwiedzić dużo taniej. Gdańsk okazuje się jednym z najlepszych punktów rozpoczęcia wielu wycieczek do Rosji.
Jak dostać się do Kaliningradu?
Odkąd wprowadzono elektroniczne wizy do Rosji, dojazd do Kaliningradu stał się bardzo prosty. Wniosek wizowy można wypełnić na każdym komputerze z dostępem do internetu. Formularze wypełnia się w języku rosyjskim lub angielskim, ale każdy podróżujący z Bezkresami może liczyć na pomoc z naszej strony. O szczegółach nowej procedury wizowej już niedługo można będzie przeczytać na naszym blogu. Od 2021 wiza elektroniczna obejmie nie tylko Kaliningrad, ale całą Rosję. Wycieczki do Rosji nie będą już naznaczone traceniem czasu na drukowanie i przesyłanie oryginalnych dokumentów.
Jeśli chodzi o sam przejazd, uznaliśmy, że najwygodniej jest spotkać się w Gdańsku i stamtąd wynajętym busem przejechać do Kaliningradu. W Gdańsku mieszka część naszych klientów, którzy nie muszą bez potrzeby jechać do Warszawy. Ponadto, do Gdańska stosunkowo łatwo można dojechać z różnych części Polski. Pociąg z Krakowa dojeżdża do Gdańska w 5 godzin i 50 minut. Ci z Państwa, którzy mieszkają w Warszawie mogą dojechać do Gdańska w nieco ponad dwie i pół godziny. Nasze programy są dostosowane do rozkładu pociągów którymi można dojechać na wybrzeże. Zakup biletów mogą Państwo zostawić pracownikom biura. Jeśli ktoś chciałby przyjechać do Gdańska wcześniej, z przyjemnością zarezerwujemy hotel lub umówimy przewodnika.
Z Gdańska do Kaliningradu jest około 160 km. Wynajęty autobus pokonuje ten dystans w niewiele ponad dwie godziny. Do tego trzeba dodać postój na granicy. Trudno przewidzieć jego dokładną długość. Przekroczenie granicy zajmuje zazwyczaj około dwóch godzin. Nie jest to najbardziej relaksujący fragment wycieczki. Tę procedurę trzeba jednak odbyć, niezależnie od tego którędy wjeżdża się do Rosji. Odprawa na moskiewskim lotnisku też może się przeciągnąć. Nasi piloci mają duże doświadczenie w przeprawach przez najróżniejsze granice. Rosyjskie przejścia graniczne są dość spokojne – wystarczy znać swoje miejsce oraz kilka zasad i wszystko idzie płynnie. Między Gdańskiem a Kaliningradem kursują bezpośrednie autobusy, to rozwiązanie zostawiamy jednak podróżującym na własną rękę.
Dokąd można dolecieć z Kaliningradu? Wszędzie – od Morza Czarnego, do Morza Białego.
Krótkim, bezpośrednim lotem z Kaliningradu można rozpocząć wiele wycieczek do Rosji. Z nad Bałtyku można dostać się do niemal każdego z większych miast w europejskiej części Rosji. Zazwyczaj nie są to połączenia typowo komercyjne. Utrzymuje je rosyjski rząd, który musi wspierać integrację Kaliningradu z kontynentalną Rosją. Loty z Kaliningradu mają dwie zalety. Po pierwsze, umożliwiają organizację krótkich i prostych wycieczek w mało popularne, szalenie ciekawe zakątki Rosji. Po drugie, są tańsze i mniej męczące niż loty przez Moskwę czy Petersburg.
Rozpoczynając wycieczkę do Rosji w Kaliningradzie, można polecieć prosto do Soczi, leżącego między brzegiem Morza Czarnego a podnóżem Kaukazu. Można dolecieć do Murmańska, skąd prosta droga prowadzi do ukrytych na Morzy Białym pustelni Wysp Sołowieckich. Można dolecieć do Jekaterynburga, który leży na trasie Kolei Transsyberyskiej.
Dzięki połączeniu z Kaliningradu mogliśmy uatrakcyjnić nasze programy, jednocześnie zmniejszając ich cenę. Połączona ze zwiedzaniem Moskwy wyprawa Koleją Transsyberyjską do Władywostoku trwa ponad dwa tygodnie, a jej koszty przy intensywnym zwiedzaniu dochodzą do dwudziestu tysięcy złotych. Ciekawa wyprawa, ale kto ma tyle urlopu i oszczędności? Lecąc z Kaliningradu i rozpoczynając podróż w Jekaterynburgu, można dotrzeć do Władywostoku poświęcając na to 12 dni i płacąc około 9 tysięcy złotych. Podobnie rzecz ma się z wyprawą na Wyspy Sołowieckie. Dzięki wykorzystaniu połączeń z Kaliningradem można uniknąć jeżdżenia na około. Po dotarciu na miejsce, zamiast wracać do punktu wyjścia, można pojechać jeszcze dalej. Na przykład, zamiast wracać z Wysp Sołowieckich do Petersburga, nie przedłużając wyjazdu można dotrzeć na surową rosyjską północ – aż na wybrzeże Morza Barentsa, będące częścią Oceanu Arktycznego. To wszystko w 11 dni.
Dzięki połączeniom z Kaliningradu, można ominąć drogie elementy niektórych wycieczek. Na przykład, lot z Warszawy do Petersburga to jedno z najdroższych połączeń lotniczych w regionie. Zamiast wylatywać z Warszawy, można spotkać się w Gdańsku i polecieć z Kaliningradu.
Czym właściwe jest Kaliningrad?
Gdyby nie skomplikowana historia, Kaliningrad słynąłby z pięknych piaszczystych plaż i rybołówstwa. Bałtyckie plaże leżące na terenie obwodu kaliningradzkiego są uważane za jedne z najpiękniejszych na Bałtyku. Na Mierzei Kurońskiej gniazdują rzadkie gatunki ptaków. Stację ornitologiczną można zwiedzać w trakcie naszej kilkudniowej wycieczki Kaliningradu. Plaże i lasy przez wieki przetykane były tylko krzyżackimi zamkami i miasteczkami. Dwa ostatnie stulecia dodały do tego krajobrazu bunkry i koszary. Wszystko to jest ciekawe i warte co najmniej krótkiej wizyty.
Jeden z rosyjskich komików, Paweł Wolia, opisując w swoim skeczu mapę Rosji, zauważa, że w mentalności Rosjan Kaliningrad jest najodleglejszym zakątkiem tego kraju. Rozmawiając z Rosjanami można odnieść wrażenie, że mieszkaniec Moskwy odbywający służbę wojskową we Władywostoku, gotów jest współczuć wysłanemu do Kaliningradu sąsiadowi wzdychając „oj, jak daleko cię wysyłają”. Należy tu dodać, że Kaliningrad leży 1000 km od Moskwy, a Władywostok 6500 km. Nie zmienia to jednak faktu, że z perspektywy przeciętnego Rosjanina, wjeżdżając do sąsiadującego z Gdańskiem Kaliningradu, zapuszczamy się w najdzikszą głuszę Federacji Rosyjskiej.
Kaliningrad został założony w połowie XIII wieku przez Krzyżaków. Dwieście lat później został lennem króla polskiego, od którego z czasem się uniezależnił. Z krótką przerwą spowodowaną interwencją wojsk rosyjskich, miasto stanowiło część Rzeszy Niemieckiej. W roku 1918, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Królewiec został oddzielony od reszty Niemiec. Od tej pory miasto i otaczające je tereny stały się wyspą, należącą najpierw do Niemiec, później do Rosji. To właśnie do Królewca miała prowadzić eksterytorialna autostrada, której budowy zażądał Adolf Hitler. Pod koniec wojny Królewiec został zdobyty przez Armię Czerwoną. Z otaczających go terenów utworzono zamkniętą strefę wykorzystywaną do celów wojskowych. Po rozpadzie Związku Sowieckiego i odzyskaniu niepodległości przez Litwę, miasto pozostało częścią Rosji, zwiększając wpływy Moskwy w Europie Środkowej. Architektura Kaliningradu to ciekawe połączenie pozostałości krzyżackiego miasta portowego i wojskowych osiedli otoczonych pięknymi plażami i rybackimi wioskami. O politycznej roli Kaliningradu można przeczytać w jednym z kilku opisujących go opracowań Ośrodka Studiów Wschodnich.
Lotnisko w Kaliningradzie
Lotnisko w Kaliningradzie jest niewielkie. Leży 20 km od centrum miasta. Stan infrastruktury jest bardzo dobry – brak tu luksusów, ale lotnisko cały czas musi być gotowe na przyjęcie wojskowych samolotów. Jego poziom znacznie przewyższa potrzeby podróżujących przez Kaliningrad turystów. Z Kaliningradu wylatują przede wszystkim niewielkie samoloty, takie same jak te obsługujące regionalne loty w Polsce (LOT) czy na państwach bałtyckich (AirBaltic). O rosyjskich liniach lotniczych już niedługo można będzie przeczytać na naszym blogu.
Kończąc
Sąsiadujący z Gdańskiem Kaliningrad to dobry punkt wypadowy dla wszystkich, którzy chcą poznać Rosję. Do Moskwy i Petersburga można dotrzeć taniej niż z jakiegokolwiek innego miasta w naszym regionie. Oprócz tego, krótkim bezpośrednim lotem można się dostać w najciekawsze zakątki europejskiej części Rosji.
© Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron pixabay.com, flightradar24.com oraz ze strony MSZ Rosji