Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Ekspedycja na BIEGUN ZIMNA – OJMIAKON w Jakucji

Ekspedycja na BIEGUN ZIMNA – OJMIAKON w Jakucji

KrajRosja
Transportsamolot
Wyjazd zdowolnego miasta
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Celem wyprawy jest miejscowość Ojmiakon – słynna ze swoich rekordów klimatycznych. Właśnie tu w roku 1926 odnotowano temperaturę powietrza –71,2 °C. Jest to najniższa temperatura odnotowana w stale zamieszkiwanej miejscowości na północnej półkuli. Odnotowano tu też największą roczną amplitudę temperatur, równą 104 °C (–71 °C; 33 °C). Ciekawostką jest to, że nazwa Ojmiakon w języku jakuckim oznacza „niezamarzającą wodę”, i pochodzi od pobliskich gorących źródeł. JAKUCK WEATHER
pokaż więcej
Celem wyprawy jest miejscowość Ojmiakon – słynna ze swoich rekordów klimatycznych. Właśnie tu w roku 1926 odnotowano temperaturę powietrza –71,2 °C. Jest to najniższa temperatura odnotowana w stale zamieszkiwanej miejscowości na północnej półkuli. Odnotowano tu też największą roczną amplitudę temperatur, równą 104 °C (–71 °C; 33 °C). Ciekawostką jest to, że nazwa Ojmiakon w języku jakuckim oznacza „niezamarzającą wodę”, i pochodzi od pobliskich gorących źródeł.

JAKUCK WEATHER

Plan wycieczki

DZIEŃ 1: WARSZAWA – MOSKWA

Przelot z Warszawy do Moskwy. Przesiadka na nocny lot do Jakucka (bilety lotnicze nie są w cenie, jednak biuro może pomóc z zakupem).

Na Państwa życzenie możemy zmienić miejsce wylotu. Najatrakcyjniejszy cenowo jest zazwyczaj wylot z Kaliningradu, do którego łatwo dostać się z Gdańska.

 

DZIEŃ 2: MOSKWA – JAKUCK

Rano przylot do JAKUCKA, zakwaterowanie w hotelu.

Wyjazd do kompleksu etnograficznego Us Kut, gdzie grupa może wziąć udział lub obserwować obrzęd oczyszczenia Algys, podczas którego odczytywane są modlitwy do lokalnych bóstw oraz odprawia się mistyczny rytuał zapalenia i podtrzymywania ognia. Potem zwiedzanie kompleksu etnograficznego Czoczur Muran, gdzie można pojeździć psimi zaprzęgami. Po przerwie na obiad (we własnym zakresie) wycieczka do podziemnej galerii ,,Kraina wiecznej zmarzliny". To unikalny kompleks muzealny, w którym znajdują się rzeźby, wykonane przez lokalnych artystów. Jest tu sala tronowa władcy zimna Czyschaana, a obok niej rezydencja Dziadka Mroza i Władcy Północy. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Jakuck — stolica i największe miasto Jakucji (Republiki Sacha), położone na Syberii nad rzeką Leną. Zostało założone w XVII wieku jako warowna twierdza kozacka. Miasto położone na obszarze wiecznej zmarzliny. Większość budynków jest zbudowana na palach.

 

DZIEŃ 3: STOŁBY

Po śniadaniu wyjazd do rezerwatu Stołby (kamienne słupy). Do rezerwatu prowadzi dwustukilometrowa droga, której pokonanie zajmuje około trzech godzin. Zwiedzanie rezerwatu.

Obiad w lokalnej restauracyjce. Powrót do Jakucka, kolacja i nocleg.

Leńskije stołby — ciągnący się wzdłuż brzegów Leny kompleks formacji skalnych, których wysokość dochodzi do 200 metrów. Formacje skalne zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako spełniające kryterium świadectwa toczących się procesów geologicznych. Występujące w rejonie rezerwatu roczne amplitudy temperatury sięgają 100 stopni Celsjusza, od –60 °C w zimie do +40 °C latem.

Rzeka Lena – podczas wyjazdu do Ojmiakonu, miejscowości w Jakucji gdzie odnotowano jedną z najniższych temperatur na świecie, można będzie podziwiać taki cud natury jak Leńskie Słupy. To formacja skalna składająca się z pionowych słupów o średniej wysokości około 100 m. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. Lena to rzeka, o długości 4400 km. Jest jedyną rzeką na świecie, która na całej długości płynie przez obszary wiecznej zmarzliny. Wybrzeża rzeki są porośnięte nieprzejezdną tajgą. Wiosną zdarzają tu się powodzie, niszczące wszystko co znajduje się okolicy. Największym zamieszkanym przez ludzi punktem na wybrzeżu Leny jest Jakuck, założony jeszcze w XVII wieku jako osada kozacka. Później miasto stało miejscem zsyłki więźniów politycznych m.in.: dekabrystów, uczestników powstania styczniowego, eserów i socjaldemokratów. Jakucja jest częścią Rosji, ale ma stosunkowo szerokie uprawnienia samorządowe. Lokalna ludność zajmuje się hodowlą ryb, jeleni (reniferów?), lokalnego gatunku koni i turystyką.

 

DZIEŃ 4: CHANDYGA

Śniadanie, wyjazd z Jakucka w kierunku Ojmiakonu. Odległość między tymi dwoma punktami wynosi około 1000 km. Żeby uniknąć jechania po zmroku, przenocujemy w miejscowości CHANDYGA. Obiad po drodze w lokalnej restauracyjce. Kolacja i nocleg w Chandydze.

Chandyga — miejscowość, założona w 1938 r. jako mała przystań na rzece Ałdan, podczas budowy drogi do Ojmiakonu. W latach 1941 — 1943 mieścił się tu Aldanstroj - obóz pracy przymusowej. W czasach sowieckich był to obóz filtracyjny dla więźniów, wiezionych do GUŁAGu.

 

DZIEŃ 5: OJMIAKON

Po śniadaniu wyjazd do OJMIAKONU. Trasa biegnie przez Wierchojańskie górskie grzbiety i przez trakt Kołymski. Ten fragment traktu nazywany jest również „Drogą na kościach”, ponieważ był zbudowany przez więźniów GULAGu w czasach represji stalinowskich. Po drodze obiad w lokalnej restauracyjce. Przyjazd w Ojmiakonu późno wieczorem. Kolacja i nocleg u lokalnych gospodarzy.

 

DZIEŃ 6: OJMIAKON

Śniadanie, wyjazd na farmę, gdzie odtwarzany jest lokalny gatunek krów. Są one mniejsze od krów hodowanych w Europie, jednak mogą funkcjonować w warunkach ekstremalnego zimna.
Po obiedzie wyjazd do miejscowości Juczjugej, gdzie można zwiedzić stadninę koni jakuckich, usłyszeć opowieść o jakuckich koniarzach czy pojeździć konno.

Później odbywa się wycieczka do najzimniejszego miejsca na planecie, gdzie odnotowana została temperatura -71,2˚C. Po wyprawie do Ojmiakonu, demonstracja łowienia w przeręblu rzeki Indygirka i pokaz patroszenia ryby.

W administracyjnym centrum Ojmiakonu występ dziecięcego zespołu i uroczyste wręczenie certyfikatu, potwierdzającego uczestnictwo w wyprawie do najzimniejszej miejscowości świata. Wieczorem program rozrywkowy, kolacja, nocleg. Dla chętnych – bania.

 

DZIEŃ 7: TOMTOR

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości TOMTOR. Zwiedzanie Muzeum Krajoznawczego, przedstawiającego tradycję i kulturę ludności jakuckiej. Przejazd do Chandygi z przystankiem na obiad w lokalnej restauracyjce. Kolacja i nocleg w Chandygie.

W Tomtorze bywa nawet zimniej niż w Ojmiakonie. Odnotowywane tu temperatury nie liczą się do rekordu, ponieważ nie jest on na stałe zamieszkany.

 

DZIEŃ 8: JAKUCK

Śniadanie, wyjazd do JAKUCKA, po drodze obiad w lokalnej restauracyjce. Przyjazd do Jakucka, czas odpoczynek, zakupy i kolację pożegnalną, nocleg.

 

DZIEŃ 9. JAKUCK — MOSKWA — POLSKA

Po śniadaniu transfer na lotnisko, wylot przez Moskwę do Polski lub innego miejsca docelowego.

W cenie

Cena zawiera

  • Zakwaterowanie w Jakucku, Chandygie i Ojmiakonie;
  • Wyżywienie: 3 razy dziennie, oprócz obiadów i kolacji w Jakucku;
  • Transport na trasie;
  • Transfery na lotnisko;
  • Bania w Ojmiakonie;
  • Opieka lokalnego rosyjskojęzycznego przewodnika;
  • Ubezpieczenie NNW i KL;
  • Ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”;
  • VAT

Cena nie zawiera

  • Biletów lotniczych (od 2800 PLN);
  • Opieki pilota;
  • Napojów alkoholowych;
  • Napiwków;
  • Wizy rosyjskiej (ok. 400 PLN);
  • Posiłków pierwszego i drugiego dnia. Siódmego i ósmego dnia w cenę wliczone są tylko śniadania;
  • Wydatków osobistych.

Grupy liczą 4 - 8 osób

Istnieje możliwość pojedynczego zakwaterowania w Jakucku – 450 PLN od osoby;

Możliwość wypożyczenia ciepłego ubrania - 150 PLN od osoby

Możliwość dokupienia usług anglojęzycznego przewodnika – 1350 PLN od osoby

 

 

Uwagi

Zakwaterowanie
W Jakucku zakwaterowanie w hotelu 3*, w dwuosobowych pokojach z łózkami pojedynczymi i łazienką. W pokoju znajduje się telewizor, Wi-Fi, szafa i lodówka. W hotelu mieści się restauracja z kuchnią europejską i jakucką, siłownia i pralnia.
W Chandygie zakwaterowanie w mieszkaniach u prywatnych gospodarzy, w Ojmiakonie w domkach gościnnych po 2-3 osoby w pokoju. Łazienki wspólne dla całej grupy (obiekty to de facto domy jednorodzinne)

Obsługa
Podczas wyprawy grupie towarzyszy instruktor i kierowca, posługujący się językiem rosyjskim. Będą oni mieć apteczkę z niezbędnymi lekami, jednak warto zabrać również swoje leki. Choroby przewlekłe należy zgłosić przed wyjazdem,

Wyżywienie
Podczas wyjazdu zapewniono wyżywienie 3 razy dziennie oraz lekki posiłek w postaci lunch-boxów, gorącej herbaty, kawy rozpuszczalnej... Nie dotyczy to jednak Jakucka, w którym pierwszego i drugiego dnia wyżywienie nie jest wliczone w cenę a siódmego i ósmego dnia w cenę wliczone są tylko śniadania.

Co zabrać ze sobą
Oprócz tego, czego każdy potrzebuje na zwykły wyjazd, należy zabrać ze sobą bardzo ciepłe ubranie, bieliznę termiczną, ciepłe skarpetki, polary, cieple spodnie, czapkę, kurtkę z kapturem, rękawiczki, szalik, wygodne i BARDZO ciepłe buty.

Transport
Przejazdy UAZami

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą walutą w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w niektórych kantorach w Polsce. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. Na miejscu polecamy wymieniać euro lub dolary. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
W Jakucku w niektórych miejscach można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron itp.
Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku. Poza Jakuckiem lepiej mieć ze sobą gotówkę.

Czas
Po przylocie do Jakucka należy przesunąć zegarek o 8 godz. do przodu.

Pogoda
W Jakucku w terminie wyjazdu należy spodziewać się temperatur wahających się od -30 do -40°С. W najzimniejszych częściach trasy temperatura może spaść do -65°С. W Ojmiakonie nie bywa, zwykłe, silnych wiatrów. Zazwyczaj jest słonecznie.

Kondycja fizyczna
Uczestnictwo w imprezie wymaga co najmniej przeciętnej kondycji fizycznej.

Wiza
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (biometryczne, o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne (nie może być starsze niż 6 miesięcy), kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z co najmniej dwoma wolnymi stronami.

 

Zdjęcia na stronie pochodzą z portalu pixabay.com i ze strony partnerów, organizujących wyjazd.

Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.