Termin: 2025-02-24 - 2025-03-03 | 8 dni | Cena: 9520 PLN | |
Termin: 2025-04-11 - 2025-04-18 | 8 dni | Cena: 9520 PLN |
Termin: 2025-02-24 - 2025-03-03 | 8 dni | Cena: 9520 PLN | |
Termin: 2025-04-11 - 2025-04-18 | 8 dni | Cena: 9520 PLN |
1. DZIEŃ: WARSZAWA – STAMBUŁ (-).
O 17:00 zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie, wylot do Stambułu o 19.05 i tam lądujemy ok 22.40. Przelot trwa ok. 2 godziny i 30 minut. Na nowym i nowoczesnym, a bardzo dużym lotnisku w Stambule będzie możliwość odwiedzenia wielu restauracji, barów i kawiarni oraz poznania wielu sklepów w trakcie kilkugodzinnego oczekiwania na kolejny lot.
2. DZIEŃ: STAMBUŁ – Al-BASRA - NASIRUYAH (ś,o,k)
O 03:55 wylot i po ponad 3 godzinach lądowanie o 07.15 w AL-BASRA na południu Iraku.
Śniadanie.
Zwiedzanie Basry, która została założona przez kalifa Umara w 636 roku jako obóz wojskowy. Z biegiem czasu osiedlało się w jego pobliżu coraz więcej cywilów i obóz stał się miastem. Przez bardzo długi czas, miasto było centrum handlowym i kulturalnym oraz jednym z ważniejszych portów arabskiego świata. Od podboju w 1668 przez Imperium Osmańskie straciło na znaczeniu.
Podczas II wojny światowej Brytyjczycy, okupujący Irak od 1917 (od 1920 na podstawie mandatu Ligi Narodów), zmodernizowali port, czyniąc go ważnym punktem na szlaku dostaw broni i zaopatrzenia dla Związku Radzieckiego. Pod koniec wojny populacja miasta wynosiła około 93 tys. Do 1977 wzrosła do 1,5 mln.
Zobaczymy m. in: Muzeum Basrah mieszczące się w dawnym pałacu Saddama Husajna. Jej zbiory związane są z cywilizacjami mezopotamskimi, babilońskimi, perskimi, a także z historią samego miasta. Muzeum Basrah otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w marcu 2019 roku.
Po południu przejedziemy do Chibayesh – mokradeł, ale to też „RAJ”. To tu Adam z Ewą żyli szczęśliwie, do czasu, gdy nie skusili się na zakazany owoc. Obecnie to wilgotne tereny przy ujściu Eufratu i Tygrysu, tzw. Ogrody Edenu, wyjątkowe ze względu na liczne ptactwo, ryby, bawoły, trzciny, rośliny.
Obiad w tradycyjnym domu z trzciny – Al Mudhif. Spróbujemy starożytnego dania w postaci ryby pieczonej w specyficzny sposób nad ogniem, którego recepturę archeologowie odnaleźli w sumeryjskich miastach.
Rdzenni mieszkańcy mokradeł, potomkowie Sumerów, poruszają się łodziami na wyspy, gdzie wypasają bawoły, dzięki którym spróbujemy pysznego sera - geymar, nazywanego także kajmakiem przez swoją konsystencje i pyszny smak. Wyjątkowa osobliwość przyrody i mieszkającej tu ludności przyczyniła się do wpisania mokradeł na listę UNESCO.
Przejazd do NASIRUYAH pod UR. Kolacja w restauracji. Nocleg. Przejazd ok. 190 km
3. DZIEŃ: NASIRUYAH - UR – URUK – NADZAF (ś,o,k).
Śniadanie. Potem przejazd do pobliskiego UR, to jedno z najważniejszych miast Sumeru oraz stolica imperium pod koniec III tys. p.n.e. W starożytności było miastem portowym na rzece Eufrat. Zobaczymy tu imponujący Ziggurat. To jeden z największych i najlepiej zachowany obiekt sakralny tego typu na świecie. Zobaczymy także cmentarz królewski pełen imponujących skarbów m.in instrumenty, pieczęcie cylindryczne, biżuterię i broń.
Biblia wspomina o tym mieście jako o Ur Chaldejczyków i wskazuje je jako miejsce, w którym urodził się i skąd wyruszył na zachód prorok Abraham około roku 2000 p.n.e. Miasto swoją największą świetność przeżywało w czasach
tzw. sumeryjskiego renesansu, czyli w okresie od ok. 2100-2000 p.n.e., kiedy było stolicą zcentralizowanego państwa pod rządami królów z III dynastii z Ur.
Po nim zwiedzanie stanowisk archeologicznych w URUK z zigguratem ANU, na którym zbudowano Białą Świątynię.
Obiad.
Wyjazd do NADŻAFU, świętego miasta Szyitów. Kobiety obowiązuje lokalny strój - abaja, którą możemy kupić na miejscu już za 3,4 $. Zwiedzanie niesamowitego sanktuarium Alego - zięcia Proroka Mahometa i czwartego Kalifa oraz zwiedzanie starego miasta.
Następnie udamy się do KUFY. Krótkie odwiedziny w meczecie, zbudowanym wg wierzeń w miejscu, gdzie przebywał m.in. pierwszy człowiek - Adam oraz kilku proroków znanych ze Starego Testamentu
Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg w hotelu.
Przejazd ok. 270 km
4. DZIEŃ: NADZAF - BABILON – KTEZYFON - BAGDAD (ś,o,k).
Śniadanie. Po noclegu w NADŻAFIE odwiedzimy grobowiec EZECHIELA, a potem udamy się do BABILONU – to Centrum Starożytnej Mezopotamii.
Babilon był jednym z najważniejszych miast starożytnej Mezopotamii, tętniącym życiem centrum, stolicą imperiów oraz centrum nauki, kultury, sztuki a także ważnym ośrodek religijnym. Miasto położone nad rzeką Eufrat, nazywane było Bab ili, czyli wrota boga – miejsce niebios i ziemi, siedziba życia. W latach 626-539 p.n.e. Babilon był stolicą Babilonii – państwa nowo babilońskiego. W Babilonie znajdowała się słynna imponująca BRAMA ISZTAR (obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie, ale odbudowano jej kopię), Pałac Nabuchodonozora, określany cudem ludzkości, Esagila – świątynia Marduka oraz ziggurat Etemenanki, kojarzony z biblijną Wieżę Babel. Według jednej z wersji, w pałacu zmarł Aleksander Wielki - siedząc na tronie, w otoczeniu swoich generałów
Zobaczymy niegdysiejsze stanowisko archeologiczne odbudowane przez Saddama Husseina, a jego wielki i bogaty pałac stanął na wniesieniu ponad Babilonem. Udamy się tam, aby przekonać się, co pozostało do naszych czasów.
Obiad.
Przejazd w stronę BAGDADU. W starożytnym KTEZYFONIE zobaczymy królewski pałac z kolebkowym sklepieniem o rozpiętości największej na świecie. To zimowa stolica Partów założona w 129 r. p.n.e.
W Bagdadzie udamy się na zwiedzanie miasta. Zaczniemy od Katedry Saydat al Najat w dzielnicy Karade, zaprojektowanej w 1952 r. przez polskiego architekta Kafkę. Projekt odnosi się do łodzi, w której Jezus łowił ryby z uczniami. W pobliżu katedry, w 2010 roku doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 47 osób, w tym dwóch księży. Arcybiskup Bagdadu w 2011 roku podjął decyzję o odbudowie Katedry.
Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
Przejazd ok. 185 km
5. DZIEŃ: BAGDAD (ś,o,k).
Śniadanie. Kawa w KAWIARNI SZABANDAR, która otworzyła swoje podwoje przy ulicy Al Mutanabi w 1917 roku i służyła jako miejsce spotkań dla uczonych i myślicieli z Bagdadu.
Zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem: FIRDOUS SQUARE to słynny punkt orientacyjny Bagdadu, otoczony kilkoma znanymi budynkami takimi jak meczet 17 DNIA RAMADANU i najbardziej znane w mieście słynne hotele - Hotel Palestine i Sheraton Ishtar. Oba te hotele zyskały sławę, służąc jako baza dla korespondentów zagranicznych, którzy napływali do Bagdadu po 2003 r.
Na placu FIRDOUS znajdował się kiedyś najbardziej widoczny punkt orientacyjny Bagdadu, dopóki nie został przewrócony w 2003 roku. Był to 12-metrowy posąg dyktatora Saddama Husajna. Obecnie zastąpiono go… koszem na śmieci. Zobaczymy Pałac Abbasydów i wieżę zegarową oraz pomniki latającego dywanu i Ali Baby i 40 rozbójników, a także pomnik Lampy Aladyna. Będziemy na słynnym miedzianym targu, aby stąd właśnie przywieść do kraju pamiątkę z Iraku.
Obiad w lokalnej restauracji.
Kolejny monument to AL SHAHEED, znany jako Pomnik Męczenników - słynna niebieska budowla wyłożona ceramicznymi kafelkami, konstrukcja w kształcie jajka. Została zbudowana dla upamiętnienia tych, którzy stracili życie w krwawej wojnie irańsko-irackiej w latach 80-tych. Sam pomnik robi wrażenie, gdy podejdziemy blisko i przekonamy się jak bardzo jest wielki.
Na ulicy Al Mutanabi znajduje się Safafreer Copper Market oraz XIII-wieczna MEDRESA MUSTANSIRIYAH. Ta islamska szkoła jest jedną z najstarszych w świecie islamskim - założona jeszcze w czasach dynastii Abbasydów.
Wskazana jest wizyta w MUZEUM IRAKU, ponieważ znajdują się tam jedne z najbardziej imponujących artefaktów, niezwykle istotnych dla historii i kultury tego państwa. Niestety, muzeum zostało splądrowane po inwazji w 2003 r, ale otworzyło swoje drzwi ponownie w 2015 roku i powoli odzyskuje niektóre eksponaty, ściągając z całego świata zrabowane antyki,
Kolacja i nocleg w tym samym hotelu.
6. DZIEŃ: BAGDAD –- SAMARRA – ASHUR - MOSUL (ś,o,k).
Śniadanie.
Przejazd do wpisanego na listę UNESCO miasteczka SAMARRA. To tu są ruiny Wielkiego Meczetu z IX wieku z minaretem w spiralnej, unikalnej na skalę światową formie, która miałaby być inspiracją odwołującą się do starożytnych zigguratów.
Po krótkim zjeździe z głównej trasy docieramy do ASHUR, znów jednego z najważniejszych miast starożytnej Asyrii aby zobaczyć ziggurat miasta. Obecnie to KALAT, a w zasadzie - Kalat asz-Szarkat Aszur – starożytne miasto w północnej Mezopotamii; w III i II tysiącleciu p.n.e. główne miasto i stolica Asyrii, święte miasto boga Aszura z jego główną świątynią E-szara. Obecnie to stanowisko archeologiczne nad zachodnim brzegiem Tygrysu, około 110 km na południe od Mosulu. Zostało ono wybudowane w naturalnym trójkącie stworzonym przez dwie odnogi Tygrysa, co dawało mu naturalną ochronę. W 2003 roku miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Obiad w restauracji w jednej z mijanych wsi.
Przejazd do MOSULU, zakwaterowanie w hotelu, kolacja.
Przejazd ok. 450 km
7. DZIEŃ: MOSUL - NINIWA - NIMRUD - KALAT - IRBIL (ś,o,k) .
Śniadanie w hotelu a po nim odkrywanie starożytnego miasta oraz meczet Al.-Nuru, minarety i kościół odbudowany przez UNESCO,
Wizyta w pobliskiej NINIWIE. To starożytne miasto w północnej Mezopotamii, jedna ze stolic Asyrii. Obecnie to stanowisko archeologiczne Ninawa w Iraku, na północny wschód od śródmieścia Mosulu.
Przed podbojem tych terenów przez muzułmanów w VII wieku, starożytne miasto Niniwa, leżąca tuż obok Mosulu, na lewym brzegu Tygrysu, była przez wiele wieków chrześcijańskia, odkąd Asyryjczycy w I i II wieku przyjęli nową wiarę. Na miejscu starożytnej osady w VII wieku Arabowie zbudowali miasto, które w VIII wieku stało się głównym miastem Mezopotamii.
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Niniwy datuje się na VI tysiąclecie p.n.e., a w III tysiącleciu p.n.e. istniało już w tym miejscu dość znaczne jak na tamte czasy miasto, znane jako miejsce kultu bogini Inany. U schyłku II tysiąclecia p.n.e. tacy królowie asyryjscy jak Assur-resza-iszi I i jego syn Tiglat-Pileser I, wybudowali tutaj swoje pałace.
W trakcie prac wykopaliskowych udało się odkopać uskrzydlone posagi byków ważące po 40 ton, a także bogatą bibliotekę królewską zapisaną na glinianych tabliczkach pismem klinowym. Oprócz pałaców królewskich odkopano także 12 km murów obronnych i liczne przykłady sztuki asyryjskiej. Niestety niewiele pozostało po zniszczeniach Państwa Islamskiego.
Przejazd do NIMRUDU, to stanowisko archeologiczne o tej nazwie, biblijne KALACH, obecnie zwane KALHU – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, w IX i VIII w. p.n.e. stolica imperium asyryjskiego. Leży w północnym Iraku, ok. 35 km na południowy wschód od miasta Mosul.
Obiad.
Przejazd do IRBILU. Kolacja i odpoczynek w hotelu do 1 w nocy, gdy wyruszamy na lotnisko.
Przejazd ok. 285 km
8. DZIEŃ: IRBIL – STAMBUŁ – WARSZAWA (-).
Transfer i przybycie na lotnisko na 01.30. Wylot do Stambułu o 03.55 i o 06.45 przylot do Turcji. Odlot do Warszawy o 08.00 i przylot do Polski o 09.30
• Zakwaterowanie:
- 6 x w hotelu 4* w pokoju dwuosobowym
1 x Nasiruyah pod UR
1 x w Nadżaf
2 x w Bagdadzie
1 x w Mosulu
1 x w Irbilu (do czasu transferu na lotnisko)
- 2 nocne przeloty
• Wyżywienie:
- 6 x śniadanie
- 6 x obiady
- 6 x kolacje
• Transport w trakcie pobytu
• Transfery z lotniska w Basrze i na lotnisko w Irbilu
• Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
• Usługi pilota z Polski
• Opiekę anglojęzycznego przewodnika lokalnego – tam, gdzie będzie to nieodzowne i jego tłumaczenie przez pilota
• Ubezpieczenie NNW i KL
• Ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
• VAT
Dopłata do pokoju 1-osobowego: 1865 PLN
ODATKOWE INFORMACJE:
• Średnia temperatura w marcu to 24o C.
• W trakcie pobytu warto zadbać o odpowiedni ubiór. W teorii od obcokrajowców nie wymaga się noszenia
specjalnych strojów, ale źle dopasowany strój może utrudnić normalne funkcjonowanie. Należy przygotować się na wysokie temperatury oraz silnie świecące słońce. Warto też pamiętać, że większość pojazdów oraz pomieszczeń jest klimatyzowana – żeby się nie przeziębić należy mieć ze sobą coś cieplejszego.
• Do Iraku nie wolno wwozić niektórych przedmiotów (między innymi alkoholu oraz pism ze zdjęciami, które mogą zostać uznane za erotyczne lub pornograficzne).
• Walutą obowiązującą w Iraku jest Dinar Iracki. Jeden dinar to równowartość mniej więcej 0.00076 $USA. W celu kupienia dinara najlepiej zabrać ze sobą dolary. W celu wymiany waluty należy mieć przy sobie paszport. W Iraku można płacić kartami większości sieci (Maestro, Visa, Visa Electron i in.). O wysokość opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
• Znajdująca się w paszporcie pieczątka izraelska może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy.
• Cena obowiązuje przy grupie 10-o osobowej. Grupy muszą być ekskluzywne i nie przekraczać tej liczby, gdyż tylko wówczas będziemy traktowani niemalże jak rodzina i poznawać będziemy ten kraj w najlepszej atmosferze.
Uwaga: Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.