Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Rosja, Mongolia |
Transport | samolot, pociąg, statek |
Wyjazd z | dowolnego miasta |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Dzień 1. PRZYLOT NA MIEJSCE:
Lot do Moskwy z Warszawy lub wybranego przez Państwo miejsca. Przesiadka na nocny lot do Irkucka.
Dzień 2. IRKUCK, JEZIORO BAJKAŁ:
Przylot do IRKUCKA, stolicy Syberii Wschodniej i miasta nieodłącznie związanego z historią polskich zesłańców. Po śniadaniu, zwiedzanie śródmieścia z jego zabytkowymi cerkwiami, „polskim” kościołem oraz oryginalną drewnianą zabudową, tworzącą niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Wyjazd do położonej nad Bajkałem LISTWIANKI. Po drodze przystanek przy wybudowanej na Angarze elektrowni wodnej. Po dojeździe do Listwianki, krótki spacer po najważniejszych punktach miejscowości i wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami tajemnice „Świętego Morza Syberii”. Wieczorem kolacja a dla chętnych okazja, by skorzystać z ruskiej bani. Nocleg w pensjonacie.
Dzień 3. SKANSEN TALCY:
Po śniadaniu popłyniemy w rejs wzdłuż zabytkowej trasy KOLEI OKOŁOBAJKALSKIEJ wijącej się wśród skalistych wybrzeży Bajkału. W najatrakcyjniejszych miejscach będziemy przybijać do brzegu, spacerować przez tunele i cieszyć się wspaniałymi widokami. Na obiad zatrzymamy się u miejscowej gospodyni. W powrotnej drodze do Irkucka zatrzymamy się w SKANSENIE TALCY, prezentującym tradycyjną architekturę Syberii Wschodniej: warownię, zabudowę wiejską i miejską oraz buriackie jurty. Po przybyciu do miasta kolacja i wieczorny spacer. Nocleg.
Dzień 4. WYSPA OLCHON – SKAŁA SZAMANKI:
Dzisiaj po śniadaniu wyjeżdżamy na wyspę OLCHON. Przybywamy do miejscowości Chużyr. Tam zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie w syberyjskich domkach, a następnie spacer do SKAŁY SZAMANKI – wizytówki Bajkału, uważanej przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Później okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami. Kolacja, bania, nocleg w domkach.
Olchon – jest największą wyspą na jeziorze Bajkał. Nazwa wyspy pochodzi od buriackiego słowa oznaczającego „mały las”. Na wyspie znajduje się 9 osad, z których największy jest Chużyr. Ogólna liczba ludności mieszkającej na wyspie to około 1750 osób. Są to głównie Buriaci i Rosjanie. Jednym z najładniejszych miejsc na Olchonie jest góra Szamanka, od wieków będąca świętym miejscem dla szamanistów. Olchon jest uroczym miejscem odpoczynku, ale równocześnie skrywa w sobie tragiczną historię. Jeszcze w carskiej Rosji planowano wybudować tu więzienie, jednak I wojna światowa pokrzyżowała te plany. Zrealizowała je jednak władza sowiecka. W uroczysku Pieszczanoje do lat 50-tych istniał jeden z obozów GULAGu. W czterech barakach mieszkali więźniowe pracujący w przetwórni ryb. Wokół obozu osiedleni zostali zesłańcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski – łącznie około 27 narodowości, którym dopiero po odwilży w 1956 roku pozwolono wrócić do domów. Na pamiątkę obozu, mieszkańcy Olchonu ustawili owinięty drutem kolczastym krzyż.
Dzień 5. WYSPA OLCHON – OSADA PIESCZANAJA:
Całodniowa wycieczka drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części OLCHONU. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę PIESZCZANAJA (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i CHOBOJ oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych ryb. Kolacja, wieczorny relaks w bani, nocleg w syberyjskich domkach.
Dzień 6. WYSPA OLCHON – MORZE MAŁE – UST BARGUZIN:
Pożegnanie z Bajkałem, po przybyciu do portu wsiadamy na kuter. Na jego pokładzie pokonamy cieśninę MAŁE MORZE, podziwiając skaliste brzegi Olchonu i rozpoczniemy rejs na przeciwległy brzeg jeziora. Przepłyniemy obok półwyspu Święty Nos, Zatoki Barguzińskiej i przybijemy do przystani w miejscowości Ust Barguzin. Po zakwaterowaniu u gospodarzy i obfitej domowej kolacji spacery po najbardziej romantycznej plaży Bajkału.
Dzień 7. UST BARGUZIN – UŁAN UDE:
Po śniadaniu przejazd do UŁAN UDE – stolicy Republiki Buriacji. Zakwaterowanie w hotelu. Po drodze zatrzymujemy się w najciekawszych miejscach przy dzikich plażach nad Bajkałem i w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Wizyta w XVIII-wiecznym Soborze Strieteńskim (sobór Męki Pańskiej). Zwiedzanie centrum miasta: największa na świecie głowa Lenina, Carskie Wrota, deptak, cerkiew Hodegetrii – Matki Bożej wskazującej drogę. Następnie wizyta w klasztorze, centrum buriackiego i rosyjskiego buddyzmu (Iwołgiński Dacan). Kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.
Dzień 8. UŁAN UDE – TARBAGATAJ – KOLEJ TRANSSYBERYJSKA:
Dzisiaj po śniadaniu wyruszamy w stronę granicy rosyjsko – mongolskiej. Po drodze złożymy wizytę w TARBOGATAJU, u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Degustacja tradycyjnych dań. Następnie przejazd do UŁAN UDE, gdzie wsiadamy do pociągu Kolei Transsyberyjskiej i rozpoczynamy trwającą całą noc podróż do stolicy Mongolii.
Dzień 9. UŁAN BATOR – POMNIK CZYNGIS CHANA – PARK TERELDŻ:
Rano przybycie do stolicy Mongolii, UŁAN BATOR. Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego TERELDŻ. Po drodze zatrzymujemy się, aby zobaczyć ogromny 40-metrowy pomnik Chingis Chana na koniu. Z umieszczonego na jego łbie tarasu widokowego będziemy podziwiać tamtejszy krajobraz. Docieramy do Parku Tereldż znanego z pięknych formacji skalnych i Żółwiej Góry oraz położonego w górach buddyjskiego klasztoru ARYABAL. Następnie udajemy się do jednej z lokalnych baz turystycznych na obiad. Po obiedzie wyruszamy w drogę powrotną do stolicy, po przybyciu zaczynamy zwiedzanie Ułan Bator. W programie: muzeum z rzadkimi szczątkami dinozaurów, Plac Suchebatora z jego monumentalnym budynkiem parlamentu, Główny klasztor, a zarazem uczelnia buddyzmu mongolskiego Gandan. Kolacja w restauracji, nocleg w hotelu w centrum Ułan Bator.
Dzień 10. KHARKHORIN (KARAKORUM):.
Rano po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, następnie udajemy się do dawnej stolicy Mongolii – KARAKORUM. Miejsce to było stolicą imperium mongolskiego między 1235 a 1260 rokiem oraz za czasów dynastii Yuan w XIV-XV wieku. Po drodze zatrzymujemy się na piaskowych wydmach po środku zielonego stepu Elsen Tasarkhai. Przejażdżka na wielbłądach po piaszczystych wydmach. Po przybyciu do Kharakhorin zakwaterujemy się w mongolskich jurtach. Obiad w naszym obozowisku i po krótkiej przerwie zwiedzanie muzeum Karakorum, w którym zawarta jest prawie cała historia Mongolii i tamtejszej prehistorycznej okolicy. Zwiedzimy również piękny pochodzący z XV wieku buddyjski klasztoru ERDENEZUU CHIJD wybudowany dokładnie na miejscu byłego pałacu Chingis Khana. Odpoczynek, kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 11. KLASZTORY ONGIIN KHIID:
Po śniadaniu w obozowisku wyruszmy do ruin jednego z największych mongolskich klasztorów – ONGIJN CHID z XVII w. W trakcie zwiedzania, obiad.
ONGIJN CHID to zbiorowa nazwa ruin dwóch klasztorów w prowincji Dundgovi, w południowo-środkowej Mongolii. Klasztor Barlim znajduje się na północnym brzegu rzeki, a klasztor Chutagt na południowym. Starszy, południowy kompleks składał się z różnych budynków administracyjnych i 11 świątyń. Północny kompleks, zbudowany w XVIII wieku, składał się z 17 świątyń. Na terenie znajdowały się także 4 buddyjskie uniwersytety. Został założony w 1660 r i został jednym z największych klasztorów w Mongolii, mieścił ponad 1000 mnichów. Oba kompleksy klasztoru Ongi zostały całkowicie zniszczone w 1939 r. podczas antyreligijnych czystek przeprowadzonych przez Komunistyczną Partię Mongolii.
Odpoczynek, kolacja i nocleg w obozowisku.
Dzień 12. BAJANDZAG:
Po śniadaniu rozpoczynamy kolejny dzień jazdy przez bezkresne mongolskie pustkowia. Krajobraz stepowy ustępuje miejsca pustynnemu. Przemierzamy tereny rozległej, górzystej, surowej pustyni Gobi. Kierujemy się do BAJANDZAG, czyli słynnych Płonących Klifów, znanych jako jedna z największych na świecie „kopalni dinozaurów”. Zakwaterowanie w obozowisku i obiad. Po południu piesza wycieczka wśród wspaniałych formacji skalnych kryjących szczątki prehistorycznych gadów oraz przez „pustynny las” – zarośla karłowatych drzew (saksaułów) wyrastających wprost z piasku. Kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 13. JOLIIN AM (WĄWÓZ SĘPÓW):
Rano po śniadaniu ruszamy poprzez gobijskie pustkowia. Wyjeżdżonymi w żwirze „drogami” jedziemy do podnóży gór Ałtaju. Po drodze przystanek przy rozległych wydmach MOLCOG ELS. Przejażdżka na grzbiecie wielbłąda i wizyta u rodziny nomadów. Po przybyciu i zakwaterowaniu w obozowisku, pieszo udamy się wgłęb kanionu JOLIIN AM, czyli Wąwozu Sępów. W jego najwęższym miejscu lód zalega cały rok! Kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 14. TSAGAAN SUWARGA:
Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę, przez niekończące się przestrzenie pustyni Gobi. Na obiad docieramy do TSAGAAN SUWARGA. To niesamowite formacje klifów w białych i różowych kolorach, sięgających 60 metrów wysokości i 400 metrów długości. Odwiedzimy również miejsce odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów, przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Wieczorny spacer wśród klifów, którym zachodzące słońce nada przepiękne, niepowtarzalne kolory. Odpoczynek, kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 15. UŁAN BATOR:
Po śniadaniu opuszczamy obozowisko i wyjeżdżamy do stolicy Mongolii, UŁAN BATOR. Na miejsce docieramy późnym popołudniem. Obiad w lokalnej restauracji. Zakwaterujemy się w hotelu i po chwili odpoczynku udajemy się na koncert Mongolskiego Tradycyjnego Zespołu Muzyki i Tańca. Po koncercie pożegnalna kolacja w restauracji, wręczenie upominków. W drodze powrotnej do hotelu odwiedzimy główne centrum handlowe Univermag gdzie dla chętnych będzie chwila na zakup pamiątek czy mongolskiego kaszmiru. Nocleg w hotelu.
Dzień 16. UŁAN BATOR – WARSZAWA:
Po śniadaniu w hotelu, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko, pożegnanie. Przelot do Polski.
Do zrealizowania programu w podanej cenie wystarczy, że grupa składa się z 5 osób.
Grupy składające się z mniej niż 15 osób będą obsługiwane bez pilota ale z polskojęzycznym przewodnikiem towarzyszącym grupie przez cały czas pobytu w Rosji i w Mongolii.
• W miastach nocleg w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Poza miastami nocleg w syberyjskich domkach i jutrach;
• wyżywienie: 3x dziennie
• napoje na całej trasie;
• wszystkie przejazdy i transfery samochodami terenowymi z klimatyzacją;
• przejazd koleją transsyberyjską i okołobajkalską;
• bilety wstępów;
• usługi lokalnych przewodników polskojęzycznych;
• przejażdżki na wielbłądach, koniach, łodziach;
• występ mongolskiego i rosyjskiego zespołu folklorystycznego;
• ubezpieczenie KL, NNW;
• opieka pilota z Polski przy grupach jedenastoosobowych i większych;
• składkę na Turystyczny fundusz gwarancyjny wysokości 13 zł/os. Składkę na Turystyczny fundusz pomocowy 13 zł/os. Więcej informacji na stronie biura w zakładce „dla klientów”;
• vat.
Dopłata do pokoju jednoosobowego 3500 PLN.
DODATKOWE INFORMACJE:
Granica:
Przy przekroczeniu obu granic wymagane są wizy. Aby uzyskać wizę, 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z minimum dwoma wolnymi stronami.
Transport:
Samolot
Warto pamiętać o limicie wagowym bagażu i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do/po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml.
statek
Po Bajkale zazwyczaj pływa się statkami – kutrami, czasem ładniejszymi, czasem mniej ładnymi, ale z doświadczoną załogą. Na pokład dostać trzeba się po trapie (bujającej się kładce). Zazwyczaj podczas rejsu można liczyć na przekąskę w postaci uchy i naparu z ziół. Przy brzydkiej pogodzie rezygnuje się z wypłynięcia w otwarty Bajkał z powodów bezpieczeństwa (fale potrafią być wysokie jak na morzu).
pociąg
Przedziały czteroosobowe (za dodatkową opłatą istnieje możliwość podróży w przedziale dwu- lub jednoosobowym). W każdym wagonie są dwie toalety z umywalkami. Na początku korytarza, u opiekuna wagonu dostępna jest gorąca woda. W pociągu istnieje możliwość wykupienia pościeli. Można zabrać ze sobą małą miskę do mycia się. W przypadku dłuższych podróży trzeba zadbać o wyżywienie - w restauracji w pociągu bywa drogo i niesmacznie, lepiej kupować jedzenie podczas postoju pociągu na dworcach od "bab", które mają nawet gotowe obiady.
W Mongolii podróż będzie przebiegała busami, czasami po bezdrożach.
Wyżywienie:
Menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, warto przygotować się na zmianę menu i ewentualne kłopoty żołądkowe, towarzyszące niektórym osobom przy zmianie zwyczajów żywieniowych.
Ubranie i wyposażenie:
Należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); Warto mieć: wygodne buty trekkingowe, adidasy, sandały, klapki, kurtkę chroniącą przed wodą i wiatrem, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, najlepiej typu „czołówka”, krem z wysokim filtrem, środki przeciw komarom, lornetkę, podręczną apteczkę.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą w Rosji walutą są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Polsce lub bezpośrednio w Moskwie. Na miejscu proponujemy wymianę euro lub dolarów. Przed wyjazdem warto kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty dokonywana jest w bankach lub kantorach. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.
Obowiązującą walutą Mongolii jest tugrik, który dzieli się na 100 möngöm. Kod walutowy tugrika to MNT. 1 USD = ok. 2723 tugrików.
Płatność kartą
Większość płatności będzie można dokonać wyłącznie gotówką. W niektórych miejscach można płacić kartą Visa lub Master Card. W Ułan Bator i w Irkucku znajdują się bankomaty. Na temat wysokości opłat pobieranych za korzystanie z karty i z bankomatów za granicą prosimy dowiadywać się w swoim banku.
Czas
Po przyjeździe do Irkucku należy przesunąć zegarek o 7 godz. do przodu. Ta samo czasowa strefa obowiązuje i w Ułan Bator.
Pogoda
Nad Bajkałem średnia temperatura w lipcu – ok. 17 °C, we wrześniu – ok. 9 °C.
Pogoda Mongolii cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Średnie temperatury miesięcy letnich (czerwiec–sierpień) oscylują między 17 a 25⁰C, na pustyni Gobi dochodzą nawet do 40⁰C. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30⁰C.
Mapa, podana na stronie, ma charakter podglądowy.
Brak wpisów