Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Białoruś |
Transport | autokar |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Lekcja historii w pigułce. Wycieczka ta, choć krótka, sprawi, że nazwiska i miejsca znane z podręczników historii i literatury staną się nam bliższe i nie tak abstrakcyjne. Zainspirowani widokami i postaciami związanymi z Grodnem, Mirem, Nieświeżem czy Lidą, zaczniemy wnikliwiej studiować historię Polski, a być może w naszej własnej historii rodzinnej odkryjemy nieznane nam fakty i tym chętniej poznamy miejsca, gdzie niegdyś żyli nasi dziadkowie. Ale przede wszystkim to wyprawa po ścieżkach którymi stąpał nasz wielki wieszcz i jego najbliżsi.....
DZIEŃ 1: WARSZAWA – GRODNO
WARSZAWA, wyjazd o godz. 07.00 z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich) – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – GRODNO, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 290 km.
DZIEŃ 2: GRODNO – BOHATYROWICZE - STARE WASILISZKI – MUROWANKA – LIDA
GRODNO, śniadanie, zwiedzanie miasta: kościoły, stary i nowy zamek, cerkiew Borysa i Gleba nad Niemnem, dom i pomnik Elizy Orzeszkowej, cmentarz z miejscem jej pochówku – BOHATYROWICZE, grób Jana i Cecylii – STARE WASILISZKI, dom-muzeum Czesława Niemena – MUROWANKA, obronna gotycka cerkiew – LIDA, zamek Giedymina (z zewnątrz), zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 190 km.
DZIEŃ 3: LIDA – NOWOGRÓDEK – JEZIORO ŚWITEŹ – ZAOSIE – MIR
LIDA, śniadanie – NOWOGRÓDEK, dom Adama Mickiewicza, fara, zamek książąt litewskich – JEZIORO ŚWITEŹ, spacer brzegiem sławionego przez Mickiewicza jeziora – ZAOSIE, zrekonstruowany zaścianek szlachecki, miejsce narodzin A. Mickiewicza – MIR, zwiedzanie: zamek Radziwiłłów, wpisany na listę UNESCO. Zakwaterowanie w Mirze lub Baranowiczach, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 140 km.
DZIEŃ 4: KOSÓW POLESKI – MERECZOWSZCZYZNA – RÓŻANA – PIŃSK
Po śniadaniu – KOSÓW POLESKI, neogotycki zamek rodu Pusłowskich – MERECZOWSZCZYZNA, dworek - miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki – RÓŻANA, zespół pałacowy Sapiechów – PIŃSK, zwiedzanie miasta, m.in.: kościół i klasztor oo. franciszkanów, pałac Butrymowiczów, kolegium oo jezuitów, ew. rejs po Prypeci. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 300 km.
DZIEŃ 5: PIŃSK – KOBRYŃ – KAMIENIEC – KAMIENIUKI – SKOKI – BRZEŚĆ
PIŃSK, śniadanie - KOBRYŃ, spacer po centrum miasta: dworek R. Traugutta, grób rodziny Mickiewiczów – KAMIENIEC, wieża gotycka z XIII w. – KAMIENIUKI, zwiedzanie wolier z zwierzętami, m.in. z żubrami; Muzeum Przyrody; siedziba Dziadka Mroza w Puszczy Białowieskiej, spotkanie z Dziadkiem Mrozem, Śnieżynką i postaciami z bajek, zwiedzanie Skarbca, czarodziejskiego młyna, polany z dwunastu miesiącami. Czas wolny, możliwość nabycia regionalnych pamiątek i przysmaków puszczańskich – SKOKI, zespół pałacowy w d. majątku Niemcewiczów zbudowany w latach 70 XVIII wieku – BRZEŚĆ, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 280 km.
DZIEŃ 6: BRZEŚĆ – WARSZAWA
BRZEŚĆ, śniadanie, zwiedzanie miasta: spacer najdłuższym deptakiem w Białorusi, gdzie mieszczą się regionalne białoruskie sklepiki i kawiarnie; atrakcją turystyczną jest latarnik, który o zmierzchu zapala latarnie; artystyczne rzeźby na ul. Gogola; pomnik 1000-lecia miasta; zabudowa miejska z okresu międzywojennego (1919-1939 r.); Twierdza Brzeska, zespół fortyfikacji wzniesionych w XIX w.; świątynie chrześcijańskie m.in. sobór garnizonowy pw. Św. Mikołaja, kościół pw. Podwyższenia Św. Krzyża. Czas wolny, wyjazd – granica państwa – powrót do WARSZAWY w godzinach wieczornych. Trasa ok. 220 km.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Białorusi są ruble białoruskie (BYR), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na ruble można dokonać również na granicy lub w Brześciu czy Grodnie. na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest napój (sok lub woda lub kompot). W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
© Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.
Brak wpisów