Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Ukraina |
Transport | autokar |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Malownicze górskie krainy od dawna przyciągały turystów. Do dziś można tutaj wspaniale wypocząć pośród nieskażonej przyrody. Prócz walorów widokowych i leczniczych region ten stwarza okazję poznania wspaniałych pamiątek po dawnych czasach. Huculskie cerkwie, stare polskie kościoły i synagogi. Warto zobaczyć to, co jeszcze tutaj pozostało i co niestety odchodzi już w przeszłość.
IVANO-FRANKIVSK prognoza pogodny na najbliższy tydzień JAREMCZE prognoza pogody na najbliższy tydzieńDZIEŃ 1: WARSZAWA – IWANO-FRANKIWSK
WARSZAWA, wyjazd o godz. 06.00 z parkingu pod Pałacem Kultury i Nauki przy Obelisku Południowym (od strony Al. Jerozolimskich) - MOP Markuszów Południe przed LUBLINEM, wyjazd ok. godz. 09.00 – granica państwa (przesunięcie zegarków o 1 godzinę do przodu) – IWANO-FRANKIWSK (Stanisławów) – zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Przejazd ok. 540 km.
DZIEŃ 2: IWANO-FRANKIWSK – KOŁOMYJA – KUTY – KOSÓW – JAREMCZE
IWANO-FRANKIWSK, po śniadaniu zwiedzanie miasta: Ratusz, Pomnik Mickiewicza, kościoły różnych wyznań, synagoga – KOŁOMYJA, Etnograficzne Muzeum Huculskie, spacer po centrum miasta – KUTY, most na Czeremoszu, miejsce ewakuacji władz Polski w 1939 roku – KOSÓW, sanatorium Apolinarego Tarnawskiego – JAREMCZE, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 210 km.
DZIEŃ 3: JAREMCZE – RAFAJŁOWA – PNIÓW – JAREMCZE
JAREMCZE, po śniadaniu – RAFAJŁOWA (obecnie Bystrycia), słynna Droga Legionów na Przełęcz Legionów (geogr. Rogodze Wielkie (1110 m) – przejście (ok. 3 godz.) lub przejazd „gruzowikiem”. Słynny Krzyż Legionów na przełęczy, zachowane okopy II Brygady, okolice. Powrót do Rafajłowej – PNIÓW, ruiny zamku Kuropatów – JAREMCZE, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg. Przejazd ok. 130 km.
DZIEŃ 4: JAREMCZE – ZAROŚLAK – HOWERŁA – JAREMCZE
JAREMCZE, po śniadaniu – ZAROŚLAK.
Z Zaroślaka pod Howerlą dwie trasy do wyboru:
a) trasa górska trudniejsza – wejście na szczyt Howerli (2060 m) ok. 3,5 godz, zejście ok. 2,5 godz. Podejście 800 m.
b) trasa górska łatwa – wyjście na widokową Poloninę Pożyżewską (1500 m), na której znajduje się Stacja Botaniczna Akademii Nauk Ukrainy. Stąd widoki na pasmo Czarnohory. Podejście ok. 250 m (ok. 40 min.).
Po wędrówce powrót na obiadokolacje i nocleg do hotelu w JAREMCZU. Przejazd ok. 130 km.
DZIEŃ 5: JAREMCZE – JASINIA – DRAGOBRAT – JAREMCZE
JAREMCZE, po śniadaniu – Tatarów – Przełęcz Jabłonicka (931 m) – przejazd na Zakarpacie – JASINIA, cerkiew Strukowska, jedna z najcenniejszych w Karpatach (na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Dalej spacer górski, wejście na Bliżnicę (1886 m), najwyższy, widokowy szczyt pasma Świdowiec z podwiezieniem z Jasini na przełęcz DRAGOBRAT (1300 m) – JAREMCZE, powrót do hotelu na obiadokolacje i nocleg. Przejazd ok. 130 km.
DZIEŃ 6: JAREMCZE – WOROCHTA - WIERCHOWINA - IWANO-FRANKIWSK
JAREMCZE, po śniadaniu czas wolny na targu huculskim przy wodospadzie na Prucie – WOROCHTA, zabytkowa cerkiew-muzeum z XVI w, wiadukty – WIERCHOWINA, dawniej Żabie, uznawana za stolicę Huculszczyzny – KRZYWORÓWNIA, grażda huculska – IWANO-FRANKIWSK, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg. Trasa ok. 220 km.
DZIEŃ 7: IWANO-FRANKIWSK – DROHOBYCZ – TRUSKAWIEC
IWANO-FRANKIWSK, po śniadaniu przejazd do DROHOBYCZA, miasto literackie…, największa na Kresach synagoga, kościół rzymskokatolicki, ślady Schulza – TRUSKAWIEC, degustacja „Naftusi”, czas wolny, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg. Trasa ok. 150 km.
DZIEŃ 8: TRUSKAWIEC – WARSZAWA
TRUSKAWIEC, po śniadaniu wyjazd – granica państwa – powrót do WARSZAWY w godzinach wieczornych. Trasa ok. 520 km.
---------------------
Dla chętnych - możliwość pozostania na wypoczynek w jednym z sanatoriów Truskawca. Powrót do Polski autokarem rejsowym. Oferta na pobyt w Truskawcu dostępna w biurze.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą na Ukrainie są hrywny (UAH), które można kupić w niektórych kantorach w Polsce. Wymiany złotówek na hrywny można dokonać też w kantorach przy granicy. Na dalszą trasę proponujemy zabrać euro lub dolary.
Wyżywienie
Śniadania, obiadokolacje (serwowane, w hotelu lub w restauracji na mieście). Posiłki przyrządzane zgodnie z miejscowym zwyczajem kulinarnym. W cenie jest napój (sok lub woda lub kompot). W trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach.
WAŻNE INFORMACJE:
© Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.